?

Dolgular

Dolgular

Dolgu, çürüyen bir dişteki bütün çürük ve artıklar temizlendikten sonra ortaya çıkan boşluğun, o dişin normal formuna ideal olarak ve ağızda uzun müddet sorun yaratmadan durabileceği ispatlanmış bir madde ile restorasyonudur.

çok çeşitli dolgular olmasına karşın,günümüzde en sık ve başarıyla uygulanan dolgular:

amalgam dolgular ve ışınlı dolgulardır.amalgam dolgular 100 yılı aşkın bir süredir içeriği geliştirilerek kullanılan, gri renkli dolgulardır.

renginden ve içeriğinde cıva bulunduğundan, pek sıcak bakılmazlar.ancak aynı zamanda en fazla kullanılan dolgu materyalleridir.

bunun sebebi, sağlamlığı, ekonomikliği ve (bunca yıldır üstünde konuşulup araştırmalar yapıldığı halde halen) yapısındaki cıva nedeniyle civa zehirlenmesi olayının bilimsel olarak kanıtlanamamamış olmasındandır...diğer sık kullanılan dolgu materyali olan ışınlı dolgu da ise, diş rengine ideal olarak seçilen ve özel bir ışığa hassas olan materyal boşluğa doldurulup ışık tutularak sertleştirilmektedir.amalgam dolguya olan üstünlüğü ilk bakışta derhal kabul edilmekle birlikte, uygulanacak olan dişin konumu ve haline göre doğru uygulandığında başarı gösteren neticeler alınmaktadır.yapılacak olan dolgu için doğru materyalin tercihi hastanın isteği de gözönüne alınarak doktor tarafından belirlenmelidir.

aşağıda, bir kaza neticesi ön dişi kırık olarak kliniğimize gelen 14 yaşındaki hastamıza uygulanan, ışınlı dolgu ile restorasyon çalışmasının safhaları görülmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder