?

Duz tabanlik

Düz tabanlık

Birçok aile ufak çocuklarının ayak kavsinin olmamasından ve bunun ileride doğuracağı sorunlardan endişe duyar. oysa çocuklar düztaban olarak doğarlar ve vakit içerisinde ayak kavisleri kendiliğinden oluşur.anatomi

normalde yere bastığımızda ayağın içi kısmı yere temas etmez ve bir kavis oluşturur. bazı insanlarda bu bölge farklı derecelerde yere temas eder ve buna düztabanlık adı verilir. ayak kavsini sağlayan kemiklerin yapısı ve bağlardır. çocuklarda kemikler henüz tam gelişmediğinden ve bağlar da çok esnek olduğundan ayak kavsi tam gelişmemiştir. bundan başka kavsin olduğu bölgede yağ yastığı kalındır ve bu bölgedeki çukurluğu doldurarak düztaban izlenimi verebilir.

şikayetler

ayakaları düztaban olmasına karşın çoğu çocuğun hiçbir şikayeti yoktur. bazı çocuklar yorgunluktan ve ağrıdan şikayetçi olabilir. bazıları da ayakkabılarını çabuk deforme ederler. ancak çoğu zaman şikayetçi olan ayağın biçimi nedeniyle anne baba ve yakın çevreleridir.

tanı

düztabanlık tanısı genellikle sadece fizik inceleme ile konabilir. ayak kavsinin biçimi yere basarak bakılır. ayak havaya kaldırıldığında kavis oluşuyorsa buna esnek düztabanlık denir. ayak bileği hareketi kontrol edilerek aşil tendonunun gergin olup olmadığına bakılır. lazım durumlarda ayağın röntgen filmleri ve tomografisi çekilebilir. ayakkabılar incelenerek anormal aşınmalar not edilir.

tedavi

çocuklarda ayak kavsi oluşmaya 3 yaşından sonra başlar, bu yaşa kadar bütün çocuklar düztabandır. bu yaştan önce ayakkabıların içerisine taban yükseltileri yerleştirmek sakıncalıdır ve ağrıya yol açar. üç yaş sonrası ayak kavsi gelişmeye başlar ve bu 10 yaşına kadar devam eder. bu tamamen doğal bir süreçtir ve giyilen ayakkabı ile alakası yoktur, gelişi güzel bir tedavi gerekmez. düztabanlık ağrılı ise sebebi araştırılır. cerrahi tedavi gerekebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder