?

Egzema

Egzema

Atopik dermatit, egzema diye de isimlendirilen alerjik deri hastalığıdır. genel olarak çocukların %1-3' ünde görülen bu rahatsızlık, annesinde alerjik hastalık olan yeni doğanlarda %27 oranında görülür. en sık görülme yaşı 1 yaştır. 2 yaşından sonra genellikle kaybolur. çocukların yaklaşık yarısında ergenlik çağına kadar devam edebilir. bir kısmında ise hastalık tamamıyla geçmez. 1 yaşından sonra ortaya çıkanların uzun yıllar sürmesi söz konusudur.

bulgular, tanı

kaşıntı, zaman zaman gerginlik klasik bulgularıdır. genel olarak belirtiler küçük pullanmalar tarzındadır, şayet bakteriyel ya da viral enfeksiyon eklenirse sulanma bulguları oluşur.

yeni doğanlarda atopik dermatit genellikle yüzde ve kulak arkasındaki pililerde, dirseklerde, dizlerin arkasında ve popolarında görülür. yüzde bilhassa göz kapaklarının birleştiği çizgilerde (dennie hattı) görülür. çocuklarda kol ve bacakların dış yüzünde görülür. çocuk ve ergenlerde, deri belirtilerinin olmadığı alana sert bir cisimle basıldığında beyaz dermografizm denilen beyaz renkli bir kabarıklık oluşur. bu şüpheli durumlarda hekimler tarafından atopik dermatit tanısı koymak için uygulanan bir yöntemdir. daha yararlı bir test ise kanda ıge antikorlarına bakmak ve alerji deri testi yapmaktır. deri testi gıdalar, ev tozu akarları, hayvan tüyleri, polenlerle yapılır.

tedavi

eğer hastanın bir gıdaya duyarlılığı saptandı ise bu gıda kesinlikle diyetinden çıkarılmalıdır. şayet bu gıda süt gibi olmazsa olmaz bir besin ise alerji uzmanınız bunun yerine kullanabileceğiniz seçenekler ile ilgili sizi bilgilendirir. şayet sorumlu olan, çevresel bir faktörse onlardan da kaçınmak gerekmektedir.

ılık su banyosu ve kokusuz sabunlar kaşıntıyı azaltır. bir havlu ile sürtmeksizin hafifçe kurulanır ve derhal nemlendirici krem sürülür. şiddetli belirtiler için kortizonlu kremler kullanılabilir. fakat bu kremler mutlaka yüzdeki belirtilere uygulanmamalıdır. antihistaminikler derideki kaşıntıyı önlemektedir. 12 yaşın altındaki çocuklarda uyku hali yapmayan ve uzun etkili antihistaminikler kullanılmalıdır. tırnaklarınızı kısa kesiniz. yumuşak ve pamuklu kıyafetlerin kullanması uygundur. deterjanlar hafif ve parfümsüz olmalıdır. şayet belirtilerde sulanma olursa hasta kesinlikle doktoruna başvurmalı ve lazım olan antibiyotikleri kullanmalıdır.

hastalığın gidişi

çocukların 1/3' inde bu hastalık tamamen geçer ve diğer alerjik hastalıklar da gelişmez. diğer 1/3' inde hastalık geçer, ama alerjik rinit ve/veya astım gelişebilir. 1/5' inde yıllarca sürebilir. çok daha az bir kısmında ise hem deri belirtileri devam eder hem de buna alerjik rinit ve/veya astım eklenebilir. bütün bunlara karşın hastaların nasıl gideceğine dair kesin bir şey söylemek imkansızdır. sıkı bir biçimde rejim, çevresel etkenlerin kontrolü, tedavi takibi yapılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder