?

Egzersiz: hic olmadigi kadar ihtiyaciniz var

Egzersiz: hiç olmadığı kadar ihtiyacınız var

Herkes tarafından bilinir ki: egzersiz ve tertipli fiziksel etkinlik sağlığın korunması için faydalıdır. bu durum bilhassa diyabeti olan insanlar için geçerlidir, fakat gelişi hoş bir insan için, egzersiz:

kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olur

tansiyonunuzu iyileştirir

kalbinizi güçlendirir

kan dolaşımınızı iyileştirir

daha fazla enerji verir

kolesterol ve diğer kan-yağ düzeylerini iyileştirir

vücudun insüline tepkisini iyileştirir

kan şekeri düzeyini düşürebilir

kalp krizi veya felç riskini azaltabilir

bu büyük faydaların yanı sıra, diyabetli insanların egzersiz yapması için iki çok önemli neden daha vardır:

egzersiz sırasında ve sonrasında kan şekerini düşürebilir

vücudunuzun insüline olan duyarlılığını artırır

şu ana kadar artık insülin direnci ile ilgili bilgi sahibi olmuşsunuzdur. tip 2 diyabette vücudunuz kendi doğal insülini üretmeye devam ederken hücrelerinizi bunu etkili şekilde kullanmaz. insülin direncinde, hücrelere yeterli glikoz (vücut tarafından enerji için kullanılan şeker) girmez. bunun sonucunda, kanda çok fazla şeker birikir ve hücrelerin " yakıtı" yetmemeye başlar. yüksek şeker seviyesi bazı ciddi komplikasyonlara yol açar. yani anlayacağınız gibi, insüline olan duyarlılığın yükseltilmesi ve kan şekeri düzeyinin düşülmesi egzersiz ile kazanabileceğinizi önemli faydalardır.

unutmayın, hekimler tarafından diyabet hastaları için reçete edilen bütün ilaçlar rejim ve egzersiz ile alındığı vakit en iyi neticesi verir. ilaçlar istediğiniz her şeyi yemenize izin verecek sihirli haplar değildir. sağlıklı bir rejim ve günlük egzersiz olmadan, ihtiyacınız olan kan şekeri kontrolünü elde etmeniz pek olası olmaz.

başlamak - en önemli adım

bir egzersiz yazılım veya aktivitesine başlamadan ya da bunun düzeyini artırmadan önce atmanı gereken en önemli adım, hekiminize danışarak bir diyabet eğitmenine sevk edilmenizi istemenizdir. bu egzersizinizin şahsi gereksinimlerinize gereksinim vermesini temin eder. herkesin değişik olduğunu ve egzersiz plan ihtiyaçlarınızın sağlık ihtiyaçlarınıza ve vücudunuzun ihtiyaçlarına dayandırılması gerektiğini unutmayınız. doktorunuzla ve diyabet eğitmeniniz ile birlikte çalışarak egzersizin semerelerini almaya başlarsınız.

ilk adımı atmanın zor olabileceğini biliyoruz. belki de hiç egzersiz yapmadınız. ya da eskiden yapıyordunuz ve şimdi bıraktınız. hareket kabiliyetinizi sınırlayan bazı komplikasyonlarınız olabilir veya egzersiz fikri size çok zor geliyor olabilir.

şevkiniz kırılmasın. fiziksel etkinlik yoğun ve yorucu bir egzersiz yapmanız veya bir spor salonuna yazılmanız anlamına gelmez - ancak şayet doktorunuz bunu istiyorsa, bunu yapmaya da çaba gösterin! çok ufak bir etkinlik bile faydalıdır ve asla başlamak için geç değildir. " çok yaşlı", " çok kilolu" ya da " çok meşgul" olduğunuzu unutun. sahip olduğunuz ekstra enerjiyi fark ettikten sonra, bu mazeretlerin hiçbiri kalmayacaktır. en önemli şey (sadece günlük bir yürüyüş dahi olsa) etkin davranmak ve bunda sebat edebilmektir!

hangi etkinlikler sizin için uygun ?

üç esas etkinlik vardır - aerobik, güç eğitimi ve esneklik - ve bunların her biri kendine göre yararlıdır. bazı egzersizler sizi daha çevikleştirir ve kas gücünüzü artırır. diğerleri ise kalp ve akciğerlerinizin idman yapmasını temin eder ve kalorileri daha hızlı yakar. her bir egzersiz tipinin anlaşılması şahsi hedeflerinize erişmenize yardım edebilir, ancak, hangi tür egzersizin sizin için ideal olduğunu sağlık görevlileri ile konuşunuz.

doğrudan bir spor salonuna koşmanız gerekmediğini unutmayınız. asansör yerine merdivenleri kullanmak, otoparkın en sonuna park etmek, torunlarınız ile oynamak veya bir miktar bahçeyle ilgilenmek gibi basit görünen ancak büyük bir farklılık oluşturabilecek farklılıkları düşününüz. bunlardan bazılarını zaten yapıyor olabilirsiniz. kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettiren ve kanınızı pompalayan her türlü etkinlik etkilidir. fakat bu noktada, bu üç etkinlik tipini inceleyelim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder