?

Egzersizin fazlasi zararli

Egzersizin fazlası zararlı

Çukurova üniversitesi (çü) kardoloji anabilim dalı öğretim üyesi prof. dr. mustafa şan, egzersizin fazlasının zararlı olduğunu ve yaş gruplarına göre yapılması gerektiğini söyledi.

şan, orta derece yoğunlukta ve tertipli egzersizi önerirken, kardiyovasküler faydası artırdığı bilinmesine karşılık, egzersizle ilgili riskleri artırması nedeniyle hastalarda yoğun egzersizi önermediklerini bildirdi.

egzersiz riskini artıran en önemli etkenlerin, yaş, egzersiz yoğunluğu ve kalp hastalıklarının varlığı olduğunu ifade eden şan, şunları söyledi:

" egzersiz öncesi, bilhassa 40 yaşın üzerinde, risk etkenleri veya kalp hastalığı bulunmakta olan bireylere, detaylı fizik muayene ile semptomla sınırlı egzersiz testi yapılmalı ve risk sınıfı saptanıp tavsiyeler ve gerekirse tedavi olması temin edilmelidir. "

" hangi tip egzersiz yapılmalı ?"

egzersizin başlangıcında ve sonunda düşük yoğunlukta 5-10 dakika ısınma ve soğuma dönemlerinin kesinlikle yapılması gerektiğini gösteren şan, " egzersizler büyük kas gruplarının sırayla kasılıp gevşemesini temin eder. hızlı yürüme, hafif koşu, yüzme, bisiklete binme, merdiven çıkma bu tür egzersizlerdendir. bireylerin kendisine ideal ve arzuladığı tür egzersiz, riski en az olacak biçimde önerilmelidir. egzersiz başlangıcında yapılan ısınma, kas iskelet sistemi ve kalp risklerini azaltır, soğuma dönemi ise mümkün bir hipotansiyonu önler" dedi.

sağlıklı görünümlü çocuklar, 45 yaşından büyük erkekler ve 55 yaşından büyük bayanların kalp hastalığı yoksa risksiz grupta kabul edildiklerini gösteren şan, bu gruplara tıbbi değerlendirmeye gereksinim duyulmaksızın egzersiz önerildiğini vurguladı.

egzersiz önerileri

şan, egzersiz yapacaklara şu önerilerde bulundu:

" egzersiz yalnız kişinin kendisini iyi hissettiği zamanlarda yapılmalı. egzersiz, tercihen açken veya yemekten 2 saat sonra yapılmalı. yeterli sıvı alınmalı. bilhassa, yaşlı, şişman, diyabetik ve diüretik tedavi alanlar daha fazla sıvı alımına dikkat etmeli. çok sıcak, çok nemli, aşırı güneşte egzersiz yapılmamalı. egzersize ideal elbise ve ayakkabı ile çıkılmalı. göğüste rahatsızlık, kol, boyun, sırt ağrısı, yanma, aşırı yorgunlukta hekime başvurmalı. nefes darlığı, kas, iskelet, eklem ağrılarında egzersize devam edilmemeli.

egzersiz sonrası, kronik yorgunluk, uykusuzluk, bulantı, kas ve eklem ağrıları varsa egzersiz azaltılmalı. "

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder