?

Embriyo dondurulmasinin yararlari

Embriyo dondurulmasının yararları

Kısır çiftlerde tüp bebek uygulaması sırasında elde edilen ve kullanılmayan embriyoların dondurulması pek çok açıdan yararlı. en önemli avantajı kadın veya erkeğin yeni bir uygulamanın yapılması için gelişi güzel bir tedaviye ihtiyaç duymamaları.

tüp bebek uygulamalarına başlamadan önce kadın ve erkek çeşitli tetkiklerden ve tedavilerden geçer. tedavi aşamalarında gerek kadın gerekse erkek pek çok yan etkinin ektisi altında kalabilir. tüm işlemlerin peşinden uygulamalarda çoğu zaman 1 hatta 3'ten fazla embriyo elde edilebilir. ancak çoğul hamilelik riskini en aza yüklemek için genel yaklaşım en çok 3 embriyo transfer etmektir. arta kalan embriyolarla ne yapılacağı bu aşamada büyük önem taşır. tekrardan yapılacak bir tüp bebek uygulamasında tedavi aşamalarının tekrar edilmeyecek olması nedeniyle, embriyoların dondurulması en ideal yöntem olarak karşımıza çıkar.

embriyoların dondurularak değerlendirilmesi hastaya hem ekonomik hem de psikolojik bir avantaj temin eder. bundan başka embriyo dondurma işlemi tüp bebek uygulamalarında başarı şansını arttıran bir işlem olarak da değerlendirilebilir.

embriyo nasıl dondurulur ?

embriyo dondurma ve çözme işlemi için embriyolar kimyasal maddelerle (kriyoprotektan) dengelenir. peşinden soğutulup -196 santigrad derecede sıvı nitrojen içerisinde depolanır. çözüldükten sonra da krioprotektan (koruyucu kimyasal maddeler) ortamından uzaklaştırılarak ileri gelişimi sağlamak için özel kültür ortamlarının içerisine alınır.

her iki işlemde çok dikkatli yapılmalı. hücre yapısının korunabilmesi için hücrelerin düşük hızda su kaybetmeleri buna bağlı olarak da yavaş soğutma yöntemi ile dondurulmaları sağlanır. soğutma sırasında medium içerisindeki saf su katılaşır. netice olarak hücreye göre daha yoğun bir hal alır. ancak yavaş soğutma yöntemi ile küçük hacimler soğutulduğunda bu kez aşırı soğuma oluşur. solüsyon donma sıcaklığının altına kadar soğutulduğu halde buz kristalleri oluşur. bu işlem çok ani olursa embriyolar zarar görür. zarar görmeyi önlenmek için seeding adı verilen bir teknikle buz kristalleri çok yavaş oluşturulur.

dondurmanın faydası nedir ?

rutin tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamalarında embriyo dondurmayla hamilelik miktarları %35-40 arasında değişir. aynı siklusda hamilelik elde edilmiş ve kalan embriyolar dondurulmuşsa bu kez hamilelik oranı %50 kadar olur.

dondurma işleminin tesirini bir örnekle açıklayalım. bir kadından aynı adet döneminde 6 adet embriyo elde edildiğini ve bunların 3 tanesinin transfer edildiğini farzedelim. kalan 3 tanesinin de dondurulduğunu düşünelim. transfer edilen embriyolar ile tekiz hamilelik elde edilmiş olsun. bu bebek 40 hafta sonra doğar. bebek 3 yaşına geldiğinde anne ve babası ikinci bir çocuğa karar verirse, bu kez önceden dondurulmuş embriyolar kullanılarak tekrardan tekiz hamilelik elde edilebilir. bu taktirde esasında aynı batında elde edilen embriyolardan farklı dönemlerde çocuk sahibi olunabilir.

çiftlerden izin belgesi alınarak dondurulan embriyolar, türkiye'de 1997 yılında yürürlüğe giren bir yasayla 3 yıl boyunca sıvı nitrojen içinde saklanabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder