?

Embriyo transferi

Embriyo transferi

Döllenen yumurtaya embriyo denir. embriyo transferi çoğu zaman yumurta toplama işleminden 3 gün sonra yapılır. bazı özel durumlarda, yumurta toplama işleminden 5 gün sonra transfer edilir (blastokist transferi).

tüp bebekde transfer edilen embriyo sayısı ile klinik hamilelik elde edilmesi arasında doğrudan bir ilişki vardır. transfer edilen embriyo sayısı arttıkça hamilelik şanı çoğalmakta, bununla birlikte çoğul hamilelik ornaı da atmaktadır. çoğul gebeliklerde başta erken doğum olmakla birlikte çeşitli komplikasyonların oranı artmaktadır; dolayısıyla amaç çoğul hamilelik şansını arttırmadan, hamilelik şansını en yüksek elde etmektdir. çoğul hamilelik riski sebebi ile çoğu avrupa ülkseinde transfer edilen embriyo sayısı konusunda kanuni sınırlama vardır. ülkemizde sağlık bakanlığı tarafınca transfer edilen embriyo sayısında sınırlama yoktur. biz, ünite' mizde kadın yaşı, embriyo kalitesi ve daha önce tüp bebek uygulama sayısına göre, hastanın da bilgisi dahilinde trasnfer edilecek embriyo sayısını belirliyoruz. bilhassa 35 yaşı altında iyi kaliteli 2 embriyo transfer etmekteyiz; bu hasta grubunda 3 embriyo transfer edilmesi, hamilelik hızında ilave katkı sağlamaz iken, çoğul hamilelik ornaını arttırmaktadır.

bazı durumlarda 5. gün trasnfer (blastokist) transferi yapmaktayız. 3. günde en ez 3 adet grade ı embriyo (en iyi kalitede embriyo) varlığı halinde, çifti bilgilendirerek, blastokist trasnferi tercih ediyoruz. 5. gün transferde 1-2 blastokist transferi tercih ediyoruz. blastokist transferi ile elde edilen hamilelik miktarları, 3. gün transferi ile benzerdir. blastoksit transferinin, 3. gün trasnferine göre avantajı, çoğul hamilelik oranının daha düşük olmasıdır (1 en çok 2 blastokist transfer edildiği için).

embiyo transferi günü özel bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. embriyo transferi genellikle çok basit bir işlem olup, hazırlık dahil, ortalama 5 dakika sürer. embriyo transferi için, önce bir spekulum vajene yerleştirilir, vajen ıslak bir gazlı bezle usulune ideal temizlendikten sonra özel kültür sıvısı ile rahim ağzı yıkanır. embriyolog transfer edilecek embriyoları katetere yükleyerek laboratuardan getirir ve transfer gerçekleştirilir. genellikle ağrısız bir işlem olsa da, nadiren hafif kramp stili ağrı olabilir. anestezi derhal hiç gerekmez. ünite' de 1 saatlik istirahat sonrası hasta eve dönebilir.

yumurta toplama işleminden 14 gün sonra kanda hamilelik testi (kanda beta-hcg) yapılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder