?

Emziren annenin beslenmesi

Emziren annenin beslenmesi

Emzirirken nasıl besleneceğiniz konusunda merak ettiğiniz noktalar olabilir. doğum sonrası fazla kilolarınız sizi rahatsız edebilir. sizlere, emzirme döneminizde beslenmeniz ve kilolarınızdan sağlıklı bir biçimde kurtulmanız konularında yardımcı olmak istiyoruz.

emziren annelerin sütleri arasında içerik açısından fazla bir fark olmaz. ancak ürettikleri sütün miktarı değişik olabilir, huzurlu olmanız, dengeli beslenmeniz ve iyi dinlenmeniz, süt üretiminizi artırır, ancak sıkça emzirmek ve göğüslerin iyi boşalmasını sağlamak sütü en fazla artıran yöntemlerdir.

hamileliğinizdeki beslenme alışkanlığınıza emzirirken de devam etmelisiniz. farklı besin guruplarından beslenmeye ve öğün aralarında sağlıklı atıştırmalar yapmaya itina göstermelisiniz. emzirme sırasında günlük kalori ihtiyacınıza ek olarak 500 kalori daha fazla beslenmeniz yeterlidir. bu gereksinimi karşılamak üzere ek olarak 2 su bardağı süt, bir yumurta veya o kadar et, 2-3 ince dilim ekmek veya unlu bir yiyecek, bir adet meyve, bir porsiyon sebze yemeniz yeterlidir.

emziren annenin aldığı bazı besinler, bebeği negatif etkileyebilir.

bebekler anne sütüne karşı kusma, ishal, karında şişkinlik ve yanaklarda döküntüler gelişebilir. şayet bir besin gurubundan şüphelenirseniz, bir hafta süreyle bu besinlerden kaçınmalısınız. daha sonra az oranlarda alıp bebeği gözlemlemelisiniz. bilhassa inek sütü, fıstık, balık, mısır, yumurta, lahana, çikolata, portakal ve domates, anne sütünden geçerek bebeği rahatsız eden besinlerdir.emzirme sırasında normal olarak kilo vereceksiniz. ilk 4 ayda her ay yaklaşık 0. 5 kilo vereceksiniz, ancak tartı kaybı açısından emziren anneler arasında büyük farklar görülür. ayda 2 kilodan daha fazla tartı kaybetmek hiçbir vakit doğru değildir. emzirmeye devam edilirse ilk 4 aydan sonra da bir miktar daha az olmak üzere tartı kaybı devam eder.

emzirme sırasında fazla sıvı ihtiyacınız olacaktır.

her emzirme seansında bir bardak, yani 200-250 ml. su için. üç litreden daha fazla sıvı alımının süt miktarını çok fazla artırmadığı araştırmalarla gösterilmiştir. sütün sık aralıklarla sağılmasının süt üretimini daha pozitif etkilediği gösterilmiştir. emzirme döneminde kendinizi susuz hissettiğiniz zamanlar daha fazla olacaktır. günde 2. 5-3 litreye yakın sıvı almaya dikkat edin.

hamilelikte aldığınız multivitamin tabletine devam ediniz. ancak bundan alacağınız vitamine güvenerek günlük taze sebze ve meyve tüketiminizi kısmamalısınız.

sigara içmemelisiniz. nikotinin sütü azalttığı gösterilmiştir. tamamen kesemiyorsanız, içtiğiniz miktarı azaltın. şayet içiyorsanız da bebeği derhal emzirdikten sonra içmelisiniz. bebeğin bulunduğu odada, hatta evde mutlaka sigara dumanı bulunmamalıdır. sigara dumanı, bebeğin bütün solunum sistemini negatif tesirler. bebek, " sigara içmiş kadar" olur. dolayısıyla gebelik dönemini fırsat bilerek sigarayı bırakın ve emzirme döneminde de içmemeye itina gösterin.

kafein içeren içeceklerden (kahve, çay ve kola) uzak durun yada günde en çok iki bardak için. kafein içeren içeceklerden (kahve, çay ve kolaj uzak durun ya da günde en çok iki bardak için. bu orandan daha fazla alınması, bebekte huzursuzluk yaratabilir. ilaç almanız gereken bir durum olursa hekiminize kesinlikle danışmalısınız.

emziren anneye örnek bir menü örneği:

kahvaltı;

1 su bardağı süt veya yumurta

1 kibrit kutusu kadar peynir

1 tatlı kaşığı reçel veya pekmez 1 ince dilim ekmek

ara öğün

1 orta boy meyva

öğle yemeği

1 tabak etli sebze

3 kaşık pilav veya makarna

1 kase yoğurt veya komposto

ara öğün

1 bardak meyva suyu

1 ince dilim börek veya kek

akşam

1 kase çorba

2-3 köfte veya et

1 porsiyon zeytinyağlı salata

1 orta boy meyva

kaynak: çocuk sağlığı, hastalıkları ve yenidoğan uzmanı dr. gülnihal şarman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder