?

En iyi egzersiz hangisi ?

En iyi egzersiz hangisi ?

Artık fitness denince akla yalnızca aerobik gelmiyor. seçim yapmak için yardıma mı ihtiyacınız var ? işte size en favori sporların karşılaştırmaları...

günümüzde insanlar sağlıklarına daha çok önem veriyorlar ve spor salonlarına devam edenlerin sayısında da artış var. durum böyleyken, problem artık egzersize vakit ayırmak değil, ama bu değerli vakti nerede ve nasıl geçirdiğiniz. çünkü aerobik artık fitness denince akla gelen tek şey değil. danstan boksa kadar değişik pekçok etkinlik fitnessın içerisine giriyor.

yürüyüş ayakkabılarınızı ayağınıza geçirip sokağa mı fırlamalısınız, yoksa üyesi olduğunuz spor salonuna gidip oradaki aletleri mi denemelisiniz ? belki de sizin için ideal olan yogadır. ya da tamamen yeni bir şey denemelisiniz: mesela dans, boks ve tekvandonun birleşiminden meydana gelen tae bo. yanıtı, amaçlarınız belirleyecek. yaptığınız spor her ne olursa olsun; size iyi gelecek, direnç ve kas gücünüzü arttıracak. dolayısıyla yapacağınız sporu seçerken başka noktaları da düşünmekte fayda var: örneğin, günün yorgunluğunu atmanızı sağlayacak ve sizi eğlendirecek bir şeyler. ya da adrenalin pompalayacak bir macera sporu. hala seçim yapmakta zorlanananlar için en fazla tercih edilen sporların bir karşılaştırması:

yogaya karşı ağırlık kaldırma çalışmaları:

yoga, vücudunuzda ağırlık çalışmaları kadar kas yapmaz; ancak sırtın alt kısmı, basen, karın kasları gibi ana kas gruplarınıı belli bir amaca yönlendirmede ve günlük bedensel etkinlikler için dayanıklılık sağlamada olabildiğince aktiftir. bundan başka vücuda esneklik ve gevşeme temin eder. diğer yandan dengeli ve kuvvetli bir vücut için ağırlık kaldırma gibisi yoktur. her iki etkinlik de değişik seviyelerde tatbik edilebilir ve sakatlanma durumlarında değiştirilerek tatbik edilebilir.

dipnot: yoga, ağırlık kaldırmanın yerini alabilir ama en iyi netice için her ikisinin bir kombinasyonunu uygulamak daha yararlı olacaktır. iki gün boyunca bu aktivitelerden bir tanesini, üçüncü günse diğerini yapabilirsiniz.

koşuya karşı yüzme:

yüzme, karada yapılan sporlarda olduğu gibi pompalama ve çarpıntı yapmaksızın, kalbinizi ve akciğerlerinizi en iyi biçimde çalıştıracak mükemmel bir spordur. diğer yandan koşu, yağ ve kalorilerin daha hızlı yakılmasını temin eder. yüzme, suyun basıncından ötürü, bütün vücudunuzdaki kasların çalışmasını temin eder, ama koşu kemik yoğunluğunu arttırmak ve osteoporozu önlemek için daha iyi bir seçenektir.

dipnot: burada da kombinasyon en iyi seçenek gibi görünüyor. her iki spor için de eşit vakit ayırın. bu, kilo kaybı ve incinmelerin engellemesi için en iyi dengeyi sağlayacaktır.

tae bo'ya karşı bisiklet:

her iki spor da ter attıran ve kalori yakan etkinlikler. şayet grup çalışmasından hoşlanıyor, ya da bir spor salonuna üyeyseniz o vakit muhtemelen bisiklet size daha uygundur. tae bo ise bir video kasetten kendi başınıza bile takip edebileceğiniz bir spor.

dipnot: her iki spor da yüksek yoğunluklu olduğundan, hangisini tercih ediyorsanız, onu seçin. ama abartmayın ve vücudunuzu dinleyin. şayet devamlı yorgun hissediyor ve canınız yanıyorsa, belki bu sporları fazla yapıyorsunuzdur. bazıları iki günlük ağır bir çalışmadan sonra böyle hissederken, bazılarında bunların hiçbiri olmaz. şayet bu egzersizler incinmeye sebep oluyorsa, belki de daha hafif egzersizler denemelisiniz.

eliptik antrenmana karşılık yürüyüş:

yürüyüş, bütün fitness etkinliklerinin taçsız kralıdır. dakika başına 4 ila 6 dakika gibi mütevazi bir oranda kalori yaksa da, yorulmadan uzun müddet devam edebildiğiniz için kilo verme açısından harika bir spordur. bundan başka çoğu zaman acı ya da ağrıya sebep olmaz. eliptik antrenmansa, bugün çoğu spor salonunda görebileceğiniz, kalp için faydalı; bisiklet, koşu, yürüyüş, kayak gibi sporları bünyesinde toplayan aletlerle yapılan hareketlerdir. eliptik antrenman da yürüyüşün pek çok avantajına sahip olmakla birlikte, kendine ilişkin bazı avantaşlar getirir. eliptik makinelerle hızlı hareket değişimi yapmak mümkündür. ve aynı zamanda da üstündeki ölçme cihazları sayesinde, ne yaptığınızı ölçme şansınız olur.

dipnot: bu iki etkinlik, size getirileri açısından birbirlerine yakındır. bu taktirde iş yalnızca ekonomi yapıp yapmamaya kalıyor. düşük teknolojili ve ucuz olan yürüyüşle, pahalı bir spor salonu üyeliğiyle yapabileceğiniz eliptik antrenman arasındaki seçim size kalmış. bundan başka bunların her ikisini de yapmanız mümkündür..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder