?

Endoskopik goz nezlesi

Endoskopik göz nezlesi

Gözyaşı kesesi ve göz yaşı kanalı tıkanıklıklarına bağlı göz nezlesinin tedavisi cerrahidir. uzun yıllar bu ameliyatlar göz doktorları tarafından gözün buruna birleştiği bölgede bulunmakta olan göz yaşı kesesinin buruna ağızlaştırılması biçiminde ciltten girilerek yapıldı ve halen de yapılmakta. kulak burun boğaz alanında endoskopik cerrahinin gelişmesiyle birlikte burun içinin rahat görülebilmesi nedeniyle dışarıdan yapılan ve birtakım problemleri da beraberinde getiren bu klasik ameliyat yöntemine alternatif endoskopik gözyaşı kesesi ameliyatları gelişmiştir. endoskopik ameliyatlarda dışarıda herhangibir iz kalmaksızın tüm işlem burun içerisinden gerçekleştirilir ve gözyaşı kesesinin buruna bağlantısı sağlanır.

lakrimal sistem dediğimiz gözyaşını buruna ileten drenaj sistemi herhangibir nedenden dolayı tıkandığında kişide göz yaşarması şikayeti olur.gözyaşı kanalı neden tıkanır ?

gözyaşı kanallarındaki herhangibir enfeksiyona bağlı, taş oluşması, yapışıklık oluşması gibi çeşitli nedenleri vardır

bulguları nelerdir ?

gözde yaşarma. zaman zaman iki taraflı da olabilir. göz burun arasındaki kesede şişlik ve kızarıklık. sabahları aşırı çapak ve anestezi altında yaklaşık 20dk lık bir sürede endoskopik teknikle bu tıkanıklık açılmakta ve bu müdehale sonrasında diğer klasik ameliyat tekniklerinde sık rastlanan ameliyat sonrası göz etrafında morarma ve şişlik, ağrı ve yara izi olmamaktadır. bütün bu üstünlükler nedeniyle endoskopik gözyaşı kesesi ameliyatları klasik cerrahiye tercih edilmekte ve her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

kaynak: op. dr. abdülkadir göksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder