?

Epidural anestezi

Epidural anestezi

Ağrı nedir ? stedman tıp sözlüğünde ağrı " gerçek veya mümkün doku hasarı ile birlikte güzel olmayan duyusal ve duygusal deneyim" olarak tanımlanıyor.

gerçekten de ağrı organizmada ters giden birşeyler olduğunu belirtmeye yarayan rahatsızlık verici bir his, vücudun beyine gönderdiği bir uyarı. vücudumuzda sinir hücrelerinin bulunduğu her dokuda reseptör adı verilen algılayıcı hücreler bulunuyor. bu reseptörler sıcaklık, soğukluk, dokunma, bası, gerilme gibi uyarılara karşı bir çeşit elektrik akımı üretiyorlar. bu akım resptörlerden sinirler yolu ile omuriliğe, oradan da beyindeki üst merkezler ulaşıyor. kaşıntı ortaya çıkabilir.

anne adayı etkili bir biçimde ıkınamaz ise doğumun ikinci evresi uzayabilir ve vakum ya da forseps uygulanması gerekebilir.

nadiren işlem sonrası idrar yapmada geçici güçlük görülebilir.

çok nadir olarak enfeksiyon gelişebilir.

felç çok çok nadiren görülen bir komplikasyondur.kimlerde epidural anestezi uygulanmaz ?

kanana bozukluğu olması

antikoagülan tedavi alınması

uygulama bölgesinde enfeksiyon varlığı

trombosit düşüklüğü saptanması

anne adayının uygulamayı reddetmesi

durumlarında epidural anestezi uygulanmaz.

epidural anestezi hem vajinal hem de sezaryen ile doğumların son derece konforlu ve keyifli geçmesini sağlayan, 25 yıldır yaygın bir biçimde güvenle uygulanan modern bir tıbbi yaklaşımdır. her anne adayı bu uygulamadan yararlanması için teşvik edilmelidir.

kaynak: kadın hastalıkları ve doğum uzmanı dr. alper mumcu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder