?

Epidural ile agrisiz dogum

Epidural ile ağrısız doğum

Türk filmlerinin klasik sahnesidir. temel kız çarşafları tırmalayarak acılar içerisinde doğum yapar. ya da bir diğer sahnede müstakbel baba doğumhanenin kapısında sigara üzerine sigara içerken içeriden canhıraş çığlıklar gelir. çocukluk günlerinden beri bu sahnelerle ve çevresindeki bayanların korkunç doğum hikayeleriyle büyüyen genç kızların düşüncelerinde doğumun çok acılı bir olay olarak yer alması çok doğal.

hamile kadınlar esasında bayram olması gereken o günü korkuyla beklenir. halbuki doğum ağrısı düşüncelerinde olduğu kadar korkunç olmadığı gibi günümüzün tıbbi olanaklarıyla kalan kısmınıda ortadan kaldırmak olası olabiliyor. epidural anestezinin gitgide daha sık uygulanması, doğum ağrısını tamamen ortadan kaldırmakla annenin bu harikulade olaya katılımını temin eder. ancak her tıbbi girişimde olduğu gibi epidural anestezinin de yan tesirleri ve riskleri var.

epidural anestezi nasıl yapılır ?

epidural anestezinin başlıca hedefi doğum ağrılarını tamamen ortadan kaldırmak veya en azından azaltmak. öte yandan annenin yorulmasını engelleyerek doğumun seyrini de kolaylaştırmak. bir anestezi uzmanı tarafından gerçekleştirilen bu girişimin hedefi rahim kasılmaları ve bebeğin doğum kanalında ilerlemesinden doğan ağrı duyusunu bloke etmek.

işlem kabaca steril şartlarda epidural aralığa bir iğne yerleştirilerek yapılır. ilk olarak ideal belkemiği aralığı tespit edilmesi için hastaya oturur veya yan yatar pozisyonda öne doğru eğilmesi söylenir. lazım temizlikler ve ufak bir lokal anestezi yapıldıktan sonra iğne hekim tarafından ideal bölgeye yerleştirilir. bu sırada hastanın sabit kalması çok önemli. iğne epidural aralığa girdikten sonra bunun içerisinden çok ince kateter adı verilen plastik bir hortum geçirilir. bu sırada çok hafif geçici bir elektirik akımı hissi duyulması normal. daha sonra kateter yerinde bırakılarak iğne çekilir ve buradan anestezik madde verilir. genel olarak 10 - 15 dakika içinde etki görülür ve ağrı duyusu ortadan kalkar.

epidural anestezi ne zaman kullanılır ?

epidural anestezinin kullanımı annenin doğum anında aşırı yorulmasını engelleyerek doğum sonrasındaki iyileşme ve toparlanma süresini azaltır. günümüzde hemen hemen her doğumda kullanılması gereken bu işlem öncesinde işlemi gerçekleştirecek anestezi hekimi ile görüşüp muayene olmakta fayda var. böylece epidural anesteziye engel olabilecek durumları önceden tespit etmek olası olabilir.özellikle hipertansiyon, kalp hastalığı, sara gibi durumlarda epidural anestezi doğum anındaki ağrıya bağlı tansiyon değişikliklerini veya krizleri önler.

doğumun sezaryana dönmesi durumundaysa bu operasyonu yapmak içerisinde kullanılabilir. böylece acil koşullarda yapılacak bir genel anestezinin getireceği mahsurlardan sakınmak olası olur.

epidural anestezinin doğumun hangi aşamasında yapılacağı değişmekle birlikte genel olarak rahim ağzı açılmaya başlayıp 4 cm kadar genişlediğinde uygulanır. ancak doğumun başladığından emin olunduğu durumlarda epidural kateteri yerleştirip ilacın verilmesinin rahim ağzının haline göre daha sonra yapılması olası.epidural anestezide yan tesirler ve komplikasyonlar

her tıbbi girişimde olduğu gibi epidural anestezininde yan tesirleri ve komplikasyonları var. ancak bu negatif durumlar anestezi uzmanının tecrübesine bağlı olarak azalır.

- ilk olarak epidural anestezinin her zaman etkili olmadığını öğrenmiş olmak gerekmektedir. aynı dozda yapılan ilaç farklı kişilerde farklı neticeler verebilir.

- bazı seyrek durumlarda epidural boşluk ince bir zarla ikiye ayrılmıştır. bu taktirde epidural anestezi vücudun tek bir yanını etkileyeceğinden ikinci bir enjeksiyon gerekebilir.

- işlemin yapılacağı bel bölgesini ilgilendiren bir enfeksiyon, abse veya 38 dereceyi geçen ateş durumlarında epidural anestezi yapılamayabilir.

- aynı biçimde kanama, pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde epidural anestezi yapılmaz.

- bel kemiğine ilişkin bozukluklar, eğrilikler veya bel fıtığı her zaman epidural anesteziye engel teşkil etmez. bu gibi durumlarda anestezi uzmanı bilgilendirilmeli.

- epidural anestezi bazı seyrek durumlarda bir kaç gün süren baş ağrılarına sebep olabilir.

- seyrek durumlarda uzun süreli bel ağrıları oluşabilir. bu ağrıların müddeti genellikle 48 saati geçmez. doğum sonrasında meydana gelen bel ağrılarının oranının epidural anestezi uygulanan ve uygulanmayan kadınlarda aynı olduğu gözlendi. (*)

bu konuda sıklıkla rastlanan sorular

- epidural anestezi bebeğimi tesirler mi ?- kullanılan anestezi maddesinin dozu çok düşük olduğundan bu anestezik maddenin bir kısmı plasentadan geçse de bebek üstünde bir etki yaratmaz.

- bebeğime süt verebilir miyim ?- aynı biçimde kullanılan anestezi ilaçlarının dozunun çok düşük olması nedeniyle bu ilaçların anne sütüne geçen kısmı bebeği etkilemeyecek dozdadır.

- felç olma riskim var mı ?- bu konuda en sık sorulan sorulardan birisi de felç olma riskiyle ilgili. günümüzde kullanılan ilaçların bu tip bir komplikasyon yaratma olasılığı sıfıra yakın.

- epidural anestezi doğum süresini uzatır mı veya vakum ve forseps kullanma sıklığını artırır mı ?- bu çok tartışmalı konulardan biri. günümüzde kabul gören görüş epidural anestezinin doğum süresini 1 - 2 saat uzattığı yönünde. vakum veya forseps kullanma veya sezaryan yapma sıklığında bir artış gözlenmedi.

- ağrılı bir işlem midir ?- işlem öncesinde lokal anestezi yapıldığından işlem acısız seyreder. epidural anestezi işlem sonrasında 10 - 15 dakika içinde tesirini gösterir.

- epidural anestezinin tesiri ne kadar sürer ?- bir kateter epidural boşlukta bırakılıp buradan devamlı anestezik madde verildiğinden anestezi müddeti istenildiği kadar sürdürülebilir. doğumdan sonra 2 - 3 saat içerisinde epidural anestezinin bütün tesirleri ortadan kalkar.kaynak: dr. senai aksoy

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder