?

Epiglotit (nefes borusu kapakcigi iltihabi)

Epiglotit (nefes borusu kapakçığı iltihabı)

Epiglotit nefes borusunun üzerindeki küçük kıkırdağın iltihabıdır. en sık 2-5 yaş arasındaki çocuklarda görülür ama yetişkinlerde de rastlanır. erkeklerde kadınlardan, beyaz ırkta diğerlerinden daha sıktır. epiglotit bakteri enfeksiyonudur. hodgkin hastalığı, lösemi ve bağışıklığı yok edici hastalıklar epiglottitisli ortam yaratırlar.

belirtiler

- boğaz ağrısı

- ateş,

- yutma zorluğu

- kısık-boğuk ses.

- nefes alma güçlüğü (acil).

teşhis

epiglotit belirtileri farenjit ve bademcik iltihabı belirtilerine benzer. çocuğunuzda boğaz ağrısı görülür ve yutma çok güçleşir. ateşlenirler ve sesleri kısılır. 1-2 günden uzun sürerse hekime başvurun. hekim boğazını muayene edip, kültür testi yaptırmak için örnek alacaktır. bakteri bulunursa, hekim antibiyotik tedavisine başlar. belki boğaz röntgeni de ister. iltihap hızlı bir biçimde başlayıp 1-2 saatte akut hale gelir. ufak dil şişince nefes borusunu tıkayıp nefes almayı güçleştirebilir. kişi boynunu ileri uzatıp öne eğilerek daha yi nefes almaya çalışır. böyle bir taktirde hemen ambülans çağırın ve hastaneye ulaşın.

tedavi

genelde antibiyotik tedavisiyle bakteri yok edilebilir. çok güç nefes alma hallerinde nefes borusundan içeri tüp sokularak nefes almaya yardımcı olunur (tracheostomi).

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder