?

Epilepsi tedavisinin vazgecilmezi - eeg

Epilepsi tedavisinin vazgeçilmezi - eeg

Epilepsi tarih boyunca korkulan, çekinilen hatta kötü bakılan bir hastalık olmuş. insanlar eski çağlarda bu hastalığı bilmedikleri, hatta bulaşıcı olduğunu düşündükleri için epilepsili hastalardan uzak durmayı tercih etmişler. esasında 21. yüzyılı yaşadığımız bu günlerde bile epilepsi hastaları ne yazık ki benzer tutumlarla karşılaşabiliyor. böyle bir neticenin yaşanmasındaki en önemli neden ise bilgisizlik ve bilinmeyene karşı gösterilen reaksiyon olarak tanımlanıyor.epilepsi, yani halk dilindeki adıyla " vagus sinirine takılan bir pil aracılığıyla beyne aralıklı uyarılar yollanıyor. vagus siniri stimülasyonu (vns) adı verilen bu yöntem günümüzde pek çok hastada başarıyla uygulanıyor. "hangi durumlarda cerrahi uygulanıyor ?nöbetlerin epileptik oldukları kesin olarak bilinmeli.

nöbetler, hasta için ideal olan her türlü epilepsi ilacının ideal dozlarla kullanıldığı halde durdurulamıyorsa.

nöbetler hastanın yaşam kalitesini ciddi olarak bozuyorsa.

alerji, aşırı uyku hali ya da karaciğer-böbrek yetmezliği gibi çeşitli nedenlerle hastaya ilaç tedavisi uygulanamıyorsa.

nöbetleri yapan, ilerleyici ya da dejeneratif bir beyin hastalığı bulunmuyorsa.

nöbetlerin sebebi, iyi huylu çocukluk epilepsilerinden biri değilse.

hastanın ameliyat olmamasını gerektiren organik bir problemi yoksa.kaynak: anadolu sağlık merkezi: asm vital (nisan - haziran 2007)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder