?

Ergenlik doneminde erkekler

Ergenlik döneminde erkekler

Ergenlik döneminde vücudunda değişiklik olan sadece kızlar değildir. erkeklerde ergenlik genellikle 10-16 yaş arasında büyüme hızlanması ile başlar. siz daha önce giydiğiniz çamaşırlarınızın ve ayakkabılarınız artık size uymadığınızı fark edersiniz. merak etmeyin çünkü kızlarda olduğu gibi sizin hormonlarınız da vücudunuzdaki farklılıkları ayarlayacak ve büyümenizi sağlayacaktır.

vücut ölçüleri

kollarınız, bacaklarınız, elleriniz ve ayaklarınız vücudunuzun geri kalan bölümlerinden daha hızlı büyüyecektir. bu dönemde kendinizi bir miktar sakar hissedebilirisiniz.

vücut şekli

siz daha uzun olacaksınız ve omuzlarınız genişleyecektir. ağırlığınız belirgin ölçüde artacaktır. bir çok erkek çocuk meme uçlarında hassasiyet hisseder. bu hassasiyet nedeniyle siz memelerinizin büyüdüğü kaygısına kapılabilirsiniz. böyle olsa bile kaygıya kapılmanıza gerek yoktur, çünkü memelerdeki büyüme sizin yaşınızdaki erkek çocukların çoğunda olur fakat bu büyüme geçicidir. bu husus sizi üzüyorsa çocuk hekiminizle konuşmanız iyi olacaktır.

ergenlik döneminde kaslarınız büyüyecek ve güçlenecektir. onların daha hızlı güçlenmesi için özel bir çaba göstermenize gerek yoktur. arkadaşlarınızın bazılarının vücut geliştirme aktivitilerine katılması sizi etkilememeli ve vücudunuz hazır olamadan bu tür yerlerden uzak durmalısınız. vücut geliştirme sizi çok ilgilendiriyorsa en iyisi çocuk hekiminizle görüşmeniz ve sizin için uygunu olan vakti birlikte belirlemenizdir.

ses

giderek daha boğuk bir sese sahip olacaksınız. bu durum sesinizde çatallaşmaya yol açabilecektir. siz büyüdükçe sesinizdeki çatallaşma duracak ve bir müddet sonra normal bir sese sahip olacaksınız.

saçlar

ergenlikle birlikte koltukaltlarınızda, bacaklarınızda, yüzünüzde ve penisinizin etrafında kıllanma olacaktır. erkeklerin hepsinde olmasa da bir çoğunda göğüs bölgesinde kıllanma olacaktır. erkekler yüzlerindeki kılları tıraş ederler, fakat bunun tıbbi bir sebebi yoktur, bu tamamen sizin şahsi seçiminizdir. tıraş olmaya karar verirseniz tıraş kremi ve erkekler için olan jiletleri kullanmanız lazımdır. kullandığınız jilet veya elektrikli tıraş makinasını başkalarının kullanmasına izin vermemeniz sağlığınız bakımından doğru olacaktır.

deri

deri ergenlikle birlikte daha yağlı hale gelir ve daha çok terlediğinizi fark edersiniz, çünkü ter bezleri de büyümeye başlamıştır. derinizi her gün temizlemeniz lazımdır. bunun yanında koku ve ter ıslaklığını önlemek için deodarant veya ter tesirini azaltan spreyle kullanabilirsiniz. derinizi temiz tutma çabalarına rağmen yine de yüzünüzde penis ve testisleriniz büyür. cinsiyet hormonları penisiniz daha sık dikleşmeye başlayacaktır. penisteki dikleşme penisin sert ve gergin olması demektir ve zaman zaman sebepsiz penis dikleşmesi olabilir. böyle olması normaldir. penisinizin vakitsiz dikleşmesinden utanabilirsiniz ama unutmayın siz dikkat çekmedikçe bir çok kimse bunun farkında olmayacaktır. erkek çocuklarının çoğu penis boyutlarıyla ilgilidir ve bazıları arkadaşlarının penis boyutlarıyla karşılaştırırlar. penis boyutlarının " erkek olmak" veya cinsel fonksiyon için her şey demek olmadığını unutmamak mühimdir.

ergenlik döneminde testisler sperm de üretmeye başlar. böylece ereksiyon sonrasında " boşalma" olacak ve bu sırada ejakülasyon (meni) atılacaktır. bu olay zaman zaman uykuda olabilir ve siz sabah uyandığınızda çamaşırlarınızın ıslandığını görebilirsiniz. buna " gece boşalması" adı verilir. bu durum normaldir ve siz büyüdükçe sıklığı azalacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder