?

Ergenlik doneminde genc kizlar

Ergenlik döneminde genç kızlar

Ergenlik kızların yaşamı açısından vücutlarının ufak bir kız çocuğundan kadın olmaya doğru değiştiği zamandır. bunun yanısıra ergenlik dönemi sonunda vücudunuz bebek yapabilecek özelliklere sahip olur. ergenliğe giriş için kesin bir vakit yoksa da genel olarak kızlar 9-13 yaş arasında ve erkeklerden daha erken ergenliğe girerler. dolayısıyla yaşamın bu döneminde kızlar -erkekler kendilerini yakalayıncaya kadar- birkaç yıl erkeklerden daha uzun ve daha olgundurlar.göğüsler

kızların çoğunda ergenlik göğüslerin büyümesi ile başlar. göğüslerinizin büyüdüğünü meme uçlarının birisinin veya her ikisinin üstünde ufak ve duyarlı bir kabarıklık meydana gelmesi ile fark edersiniz. bu kabarıklık birkaç yıl içerisinde giderek büyüyecektir. başlangıçta bir göğüs diğerinden daha büyük olabilir ve bu durum zaman zaman göğüsler son biçimini alıncaya kadar sürebilir. göğüsler gelişmeye başlayınca sütyen takma gereksinimi duyarsınız. bazı kızlar sütyeni ilk kez giydiklerinde heyecanlanırlar, çünkü bu kadın olmaya doğru ilk adımdır! bununla birlikte bazı kızlar (özellikle arkadaşları arasında ilk kendileri sütyen taktığında) utanabilir. sizin ilk sütyen giymeniz toplum içerisinde büyümüş muamelesi görmenize neden olacak ve onlar açısından bu durum utanma konusu değil sizin büyümenizden dolayı gurur konusu olacaktır.

saçlar

ergenlikle birlikte genital bölgede (bacaklarınızın arasında) yumuşak kıllar görünmeye başlayacaktır. bu kıllar daha sonra sık ve kıvrımlı hale gelecektir. genital bölgedeki kıllanma ile birlikte kol altlarında ve bacakların üstünde de kıllar görünecektir. bir çok kadın bu kılları temizlemektedir. bu işlemin tıbbi bir sebebi yoktur-tamamen şahsi seçim konusudur. traş etmeye karar verirseniz bol oranda sabun, su ile kadınlar için yapılmış temiz bir jilet kullanmalısın. en iyisi kendinize ilişkin bir jilet veya elektrikli traş makinasının olmasıdır. bu araçları hiçbir vakit arkadaşlarınız veya ailenizden birisiyle paylaşmayınız.

vücut şekli

zamanla kalçalarınız genişleyecek, beliniz ise daralacaktır. vücudunuz karın, kalça ve bacaklarınızda yağ depolamaya başlayacaktır. bu gelişme normaldir, çünkü böylece kadın vücuduna özgü çizgiler meydana gelmektedir.

vücut ölçüleri

kollarınız, bacaklarınız, elleriniz ve ayaklarınız vücudunuzun geri kalan kısımlarına göre daha hızlı büyüyecektir. vücudunuzun geri kalan kısımları kol ve bacaklarınızdaki büyümeyi yakalayıncaya kadar kendinizi bir miktar şekilsiz (hantal) hissedebilirsiniz.

deri

deri ergenlikle birlikte daha yağlı hale gelir ve daha çok terlediğinizi fark edersiniz, çünkü ter bezleri de büyümeye başlamıştır. derinizi her gün temizlemeniz lazımdır. bunun yanısıra koku ve ter ıslaklığını önlemek için deodarant veya ter tesirini azaltan spreyler kullanabilirsiniz. derinizi temiz tutma çabalarına karşın yine de yüzünüzde karın ağrısı olması

hamile kaldığınız düşüncesi

menstürasyon siklusunuzla ilgili gelişi güzel bir şeyin yanlış gittiğini düşünüyorsanız

çocuk hekiminiz ilk değerlendirmeyi yapacak ve gerekiyorsa infeksiyon veya başka problemler için bir kadın-doğum uzmanına girmenizi önerecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder