?

Erkekte meme buyumesi (jinekomasti)

Erkekte meme büyümesi (jinekomasti)

Jinekomasti nedir ?

erkek hastalarda, meme bölgesinde kadın tipinde büyüme oluşması halidir. bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal dengesizlik neticesi ortaya çıkabilir. ergenlik çağında ve yaşlılık hallerinde normal kabul edilir.

jinekomasti kimlerde görülebilir ?

jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık 13-15 yaşlarındaki veya daha büyük erkeklerde görülmektedir. erkek çocukların %90' ında bu durum kendiliğinden bir yıl içerisinde geçer. ancak erişkin erkeklerde, meme kanseri ihtimali unutulmamalıdır. bundan başka, jinekomastiye yol açan diğer durumların da bu hastalarda incelenmesi gerekmektedir. bunlar arasında hepatit, sedasyon anestezi kullanılır. bu sayede hasta genel anestezi almadan 2 saat içinde evine gidebilir.

ameliyat sonrasında iz kalırmı ?

liposuction yapılan vakalarda gelişi güzel bir iz kalmazken, doku çıkartılması gereken durumlarda, memenin kahverengi kısmının alt yarısından yarımay biçiminde bir kesi yapılır ve bu kesi iyileştiğinde çok az miktarda iz kalır. deri çıkartılması gereken nadir durumlarda ise iz kalacaktır.

iyileşme müddeti ne kadardır ?

operasyondan sonra 2-4 gün basınclı pansuman uygulanır. bu müddet sonunda kişi gündelik yaşantısına geri döner. daha sonra hafif bir pansuman yapılır ve 7. gün dikişler alınarak hastanın tedavisi tamamlanmış olur.

ameliyatın komplikasyonları nelerdir ?

operasyon sonrasında doku altında kan birikmesi (hematom) en sık görülen komplikasyondur. bunun haricinde fazla doku çıkartılması sonucunda meme dokusunda çöküklük, asimetri, meme başı bozuklukları nadir olsada görülebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder