?

Erken bosalma

Erken boşalma

Erkekleri etkileyen en önemli sorunlardan birisi "erken boşalma". yapılan anketlerde her üç erkeğin birisi cinsel fonksiyonla ilgili problem tanımlıyor. genç veya yaşlı bütün erkekleri etkileyebilen bir problem olan erken boşalmanın tanımını tam olarak yapmak olabildiğince güç. kimi erkekte daha cinsel ilişkiye başlamadan boşalma olurken kimisi 5-10 dakikalık ilişkiyi kısa bularak hekime müracaat ediyor. erken boşalmanın genel olarak kabul edilen tanımlaması, erkeğin tatmin olamadan boşalması. erken boşalma bir cinsel işlev bozukluğu. önceleri bu duruma bazı enfeksiyonların neden olduğu düşünülüyordu. ancak son yapılan çalışmalarda altta yatan bariz bir mikrobik sebep gösterilemedi. erken boşalmanın kökeninde psikolojik faktörlerin önemli yeri olduğu düşünülüyor. bir çok araştırmacı erken boşalmanın en önemli sebebinin stres olduğunu söylüyor. en sıklıkla genç erkeklerde ilk cinsel tecrübede görülen erken boşalma, uzayan stres durumlarında kalıcı hale gelebiliyor. dolayısıyla ilk cinsel tecrübe olabildiğince önemli. ideal kişiyle ideal zamanda yapılmadığında, bilhassa başarı gösteremeyen tecrübeler kalıcı cinsel sorunlara yol açabiliyor. erken boşalma cinsel dürtülerin uzun süreli baskılandığı toplumlarda, çekingen ve çabuk heyecanlanan kişilerde daha sık görülüyor. erken boşalmanın tedavisindeki en önemli basamak, kişinin bazı düşünce ve dürtüleri üstündeki kontrolünü arttırması. stresin azaltılması ve cinsel dürtülerin kontrolünün sağlanmasıyla bu sorunun çözümünde önemli aşama kaydedilebiliyor.

ancak her zaman bunu sağlamak kolay olmuyor. bu durumlarda bir uzman gözetiminde tedavi lazım olabiliyor. penis derisindeki hassasiyeti azaltmak için içinde sinir uçlarını uyuşturan ilaç bulunmakta olan çeşitli kremler kullanılabilinmektedir. bu tür merhemler bütün penise sürüldükten sonra 20-30 dakika içinde dokunma duyusunu azaltıyor. penis cildinin hassasiyetini yitirmesi erken boşalmayı önleyebiliyor. buna ek olarak kondom, yani prezervatif kullanmak öneriliyor. iki kat olarak kullanılan prezervatifler, kremler gibi, penis cildinin hassasiyetini azaltarak erken boşalmayı önlüyor. bu tedbirler erken boşalmanın tedavisindeki ilk basamaklar. bunlarla bir fayda sağlanamazsa ağızdan alınan ilaçlar kullanmak gerekebiliyor. en sık kullanılan ilaçlardan birisi de temel olarak depresyonda kullanılan bir "anti-depresan". bu tür ilaçların kesinlikle konunun uzmanı tarafından reçete edilmesi gerekiyor. depresyon tedavisinde kullanılan bu ilaçların boşalmayı geciktirici etkisi esasında ilacın yan etkisi. bu ilaçların bu tür yan etkilerinin görülmesi üstüne erken boşalma tedavisinde de kullanılmaya başlandı. son yıllarda doğal kökenli ilaçların kullanımı da olabildiğince yaygınlık kazandı. içinde 20-hidroksiekdizon, tribulus terrestris ekstresi, epimedium yaprağı gibi maddeler bulunmakta olan ilaçların yararı olduğu belirtiliyor. bu tür ilaçların testosteron düzeyini arttırarak etki gösterdiği sanılıyor. son yıllarda geliştirilen yeni ilaçlar, penisde sertleşmeyi sağlayan süngerimsi yapıların içine dolan kanın daha uzun sürelerle içeride kalabilmesini sağlıyor. böylece uzun bir ereksiyon müddeti sağlanabiliyor. bu ilaçlar, sertleşmeyi sağlayan cgmp molekülünün yıkımına yol açan "fosfodiesteraz" adlı bir enzimi bloke ederek etki gösteriyor.

ancak bu tür ilaçlar kalp ve şeker hastalarında ciddi yan etkilere yol açabiliyor, dolayısıyla uzman hekim önerisi olmadan kullanılmaması gerekiyor. cinsel işlev bozukluklarında bir çok tedavi seçeneği olmasına rağmen ilk basamak problemin doğru teşhisi. bu tür problemleri kişinin yalnız olarak çözmesi genellikle olabildiğince güç oluyor. ancak arkadaş-komşu önerisi ile halledilmesi yerine konunun uzmanına danışılması gerekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder