?

Eswl nedir ?

Eswl nedir ?

Eswl tedavisi, ilk defa 1980 yılında chaussy tarafından, münih'te modern ürolojiye kazandırılmıştır. kullanıma girmesinden sonra açık böbrek ameliyatlarında büyük bir azalma kaydedilmiş ve bu toplam taş tedavisinin %3-5 ini oluşturmuştur. yıllar içinde tüm dünyada kullanımı, taş kırma makinalarının geliştirilmesiyle de belirgin bir artış göstermiş ve en önemli tedavi seçeneklerinden birini oluşturmuştur. eswl tedavisinin prensibi ultrason diğer bir deyğişle ses dalgalarıdır. bu şok dalgaları, fizik kurallarına göre, sıvı ortam içinde daha şiddetli etki edeceğinden taşa çarpıp onu parçalaması esasına dayanır. böylece bu ses dalgaları tek bir amaca doğru yönelirler ve sapma göstermezler.

eswl makinaları röntgenle, ultrasoundla ve hem röntgen hem de ultrasoundla çalışmak üzere 3 çeşittir. ultrasoundla çalışan makinaların mat taşları görüntüleme, hastanın rasyasyon almaması gibi x-rayle çalışan makinalara göre üstünlüğü mevcuttur. kullanımı beceri gerektirir. belki de tek avantajsız tarafı orta üreterde-idrar borusunda-yerleşimli taşların barsak gazları arasında gizlenmesi halidir. odakları ufak olduğundan civar organlara yan tesirleri azdır ve kırılırken ağrıya en az sebebiyet verirler

eswl nasıl uygulanmaktadır ?

taş şikayeti olan hastalar doğrudan olarak veya tedavilerini isteyen bir hekim aracılığı ile başvurabilirler. ilk olarak röntgen, üroloji polikliniğimize gelmeleri konusunu da her fırsatta tekrarlamaktayız.

kaynak: op. dr. ekrem çömez

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder