?

Evimi nasil daha genis gosteririm ?

Evimi nasıl daha geniş gösteririm ?

Mimar hüray-kağan erk çifti, 60 metrekarelik evlerini geniş göstermenin ince noktalarını house beautiful dergisinin yeni sayısına anlattı.işte, ufak bir mekanı geniş göstermenin incelikleri...# 1. odanızı daha yüksek ve ferah göstermek için ışığı yansıtan renkleri tercih edin. duvar ve tavana aynı rengi uygularsanız tavan olduğundan daha yüksek görünür.

# 2. dar bir odayı daha geniş göstermek için yer döşemesinde nötr renkler ve tek tip malzeme kullanın. çizgili bir halıyı odanın enine sermek, metrekareyi daha geniş gösterir. halıların, mobilya boyutlarından daha büyük olmasına da dikkat edilmeli.

# 3. odanızın boyutlarını geri plana atmak için dikkati üstüne çekecek bir odak noktası oluşturabilirsiniz. bunun için, odanızın bir duvarına zıtlık yapacak bir renk uygulayabilir ya da televizyon ünitesi kullanabilirsiniz.

# 4. geniş alanları kaplayan desenli aksesuarlardan sakının. bunun yerine daha ufak alanlarda desen kullanın. mesela, krem tonlarındaki bir kanepeyi desenli yastıklarla tamamlayın.

# 5. uyumak ve çalışmak için yeterli alanınız yoksa, katlanan paravanları tercih edin. yatak olabilen kanepeler, ufak mekanlar için uygun mobilyalardır.

# 6. dar bir odada pekçok parçayı aynı mekana sıkıştırmak yerine, köşe koltuğu gibi mobilyalar kullanın. odanızın uzun duvarı önüne yerleştireceğiniz bir kanepeye, orta sehpanın altına itilebilen minik puflar gibi portatif parçalar eşlik edebilir.

# 7. yüksek mobilyalar dikkati alçak tavana çektiği için, onları duvarınızın renk tonlarında boyayarak gizleme edebilirsiniz.

# 8. bir mekanı canlı ve ışıltılı göstermek için beyaz, krem ve açık sarı tonlarını seçin.

# 9. değişik ve cesur tonlar kullanmak istiyorsanız, bunları tek bir duvarda uygulayın.

# 10. kırmızı ufak mekanlar için zor bir renktir. odanızın ferahlığını bozmadan bu rengi uygulamak istiyorsanız, kırmızıyı yalnızca aksesuarlarda kullanın.

# 11. uzun ve dar bir odanın bitimindeki duvarı daha koyu bir tonda boyayarak, gözü mekanın içerisine çekebilir ve odanın kareye yakın algılanmasını sağlayabilirsiniz.

# 12. uzun ve dar dolaplar seçin. fazla yer kaplayan kollu sandalyeler yerine daha ufak olanları tercih edin.

# 13. mutfakta kullanacağınız boy dolapları mekanın düşey yüzeylerini değerlendirir.

# 14. camlı ve raflı büyük bir mutfak dolabı yerine kullanım alanı geniş, düz hatlıları seçin.

# 15. ayakla yükseltilmiş mobilyaların altında kalan yüzeyleri bir an için görmek, mekanın daha hacimli algılanmasını temin eder.

# 16. göz hizasındaki bölgeleri boş bırakın. duvara monte edilmiş ünitelerin kapı girişlerinin karşısında olmaması görüntü kirliliğini önler.

# 17. odanın uzun duvarı önündeki uzun bir kanepe, gözün duvar boyunca gezmesini temin eder ve odayı büyük algılatır.

# 18. tavana kadar uzanan açık renkli dar dolaplar ve çok ince kulplar düşeyselliği vurgular. alçak seviyedeki mobilyalar da yüksekliği pekiştirecektir.

# 19. boyuna çizgili desenler, mekanı yüksek gösterir. çizgili bir halıyı mekan boyunca sererek veya alçak bir kanepeye enine çizgili yastıklar ekleyerek burayı geniş gösterebilirsiniz.

# 20. masa ve sandalyeleri duvara yaslamayın. mobilyaları doğru biçimde yerleştirerek odanın kenarlarını ve köşelerini belirsiz hale getirebilirsiniz.

# 21. odadaki dar duvarın kapı aralığı varsa kapıyı veya pervazı duvarla aynı renge boyayın.

# 22. evinizin planı elverdiği ölçüde, cam tuğla veya buzlu camdan bölücü duvarlar ya da cam paneller kullanmak aydınlık bir mekan için idealdir.

# 23. mobilya sayınızı yalnızca bir ya da iki büyük ana parçaya indirgeyin. ufak parçalar mekanı karmaşık gösterecektir.

# 24. mutfak ve banyoda kullanılan ufak yer ve duvar karoları, yüzeylerin daha büyük algılanmasını temin eder. çünkü göz çok sayıdaki ufak karoyu, büyük bir mekanla özdeşleştirir.

# 25. yumuşak ışığı tavana yönlendirmek için, dekoratif lambalar ve duvara monte edilen aydınlatmalar kullanmayı tercih edins.

# 26. banyoda küvet yerine duşakabin tercih edin. ufak ve penceresiz banyolarda ışık bantlarını buzlu cam panellerin veya aynanın arkasına yerleştirebilirsiniz.

# 27. dışarıya bakan pencereler, gözünüzü oda sınırlarının ötesine taşırken, saksılardaki bitkiler de ışığı kesmeden doğal limitler oluşturur.

# 28. gizleme edilmiş radyatörler, süpürgelikler ve resimlerin duvarlara tutturulduğu raylar, duvarla aynı renge boyayın.

# 29. krem ve kahverengi gibi renklerin uygulanması kolaydır. evin bütününde kullanılmaya elverişli olan bu tonlar, odalar arasındaki sınırları da belirsizleştirir.

# 30. depolama için en pratik ve ekonomik malzeme kutulardır. bunları hem tertipli bir mekan oluşturmada hem de dekoratif hedefli kullanılabilirsiniz. herkesin hayalinde geniş ve ferah bir ev vardır. evin yüzölçümü bu hayale cevap vermezse, devreye bazı görsel hileler girer. aynı ikisi de mimar olan hüray-kağan erk çiftinin, 60 metrekarelik evlerinde yaptıkları gibi!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder