?

Evlenmeden once neler yapilmali ?

Evlenmeden önce neler yapılmalı ?

Niçin evleniriz; esasda hepimiz başka insanlarla iletişim kurmayı arzu ederiz. olgunlaştıkça da bu his bizi yakından ve derinden sevecek bir kişiyi özleyip, aramaya iter. almakta vermekte sevginin vazgeçilmez bölümleridir. biri olmadan öteki pek uzun ömürlü olmaz. evlenmenin esas nedenlerinden bir tanesi beraberlik,birine sahip olmak ve birine ilişkin olmak duygusu, bundan doğan yakınlık, can yoldaşlığı, istenmek, anlaşılmak, çocuk sahibi olmak, kendi düzenini kurmaktır. bunlar olmazsa olmaz duygusal öğelerdir. yine bunlar cinselliği sadece fiziksel yönden değil, ruhsal yönden de tamamlar.

özellikle kadınlar yıllar yılı evlenmeyi ve cinsel ilişkide bulunmayı dört gözle beklerler. daha çocukluklarından beri her türlü yaşam sorununun evlenince çözümleneceğine inanırlar, ama beraberlik hoş duyguların yanı sıra pekçok sorumluluğu ve sıkıntıyı da beraberinde getirir. evlilik kişilerin bundan sonraki yaşamlarında beraberce kullanacakları sınırlı bir kredidir. bunu ilk günden tüketebilir ve ya mantık, saygı ve sevgi doğrultusunda bir ömür boyu mutlu olarak kullanabilirsiniz. cinsellikte bu beraberliğin olmazsa olmaz bir parçası ve tamamlayıcısıdır.

beraberlikte ilk cinsel ilişkinin hatasız geçmesi gerektiğine inanmışızdır. halbuki bu inancın tam tersine ilk gece gerginlik ve korku içerisinde geçer. yeni beraber olan çiftlerin ilk gecelerini birtakım negatif duygular içerisinde olduklarını ve korkularını gizlemek istemeleri de gerginlik ve baskıları daha da arttırır.

yetersiz cinsel eğitim, daha önceden bilinmeyen ama evlilik müddetinde ortaya çıkan çeşitli sağlık problemleri zaten var olan ekonomik sorunlara, toplumsal baskılara ve olumsuzluklara eklenirse cinselliği yok etmeye başlar. bu sebeple evlilik öncesi bazı hazırlıkları yapmak kişilerin bu olabilecek negatifliklerden uzaklaştırır.

bunlar nelerdir ;

en önemlisi her iki tarafın evlilik öncesi muayeneye gitmeleridir erkeğin ve kadının cinsel bir anormalliği yani sağlıklı bir cinsel yaşantıyı engelliyecek sorunları var mı, varsa ve olasıysa bunun düzeltilmesi.

herhangi bir bulaşıcı hastalık var mı (sarılık, cinsel yolla geçen bir hastalık, aids ve bu gibi) varsa lazım tedbirleri alınıp, tedavi edilmesi.

ileride problem olabilecek gelişi güzel bir sağlık sorunu var mı. (gizli şeker, kalp hastalığı, hormonal bozukluk gibi )

bebek sahibi olmayı engelliyecek bir sebep var mı ? erkeklerde evlenmeden önce sperm sayımı yaptırılması, kadında yumurtalıkların ve hormonal düzenin kontrol edilmesi.

gebelik anında problem yaratabilecek kan uyuşmazlığı, kadında toksoplasma( çiğ etten geçip kırsal alanlarda yaygın bir enfeksiyondur) gibi gebeliğin ileri ki aylarında bebeğin ölümüne sebep verebilecek bir enfeksiyonun var olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.

kan uyuşmazlığı kan grubu ile değil kanınızda ki rh etkeni hakkındadır. sadece kadının rh olumsuz, erkeğin ise rh olumlu olduğu durumlarda oluşabilir.

kadın rh olumlu, erkek rh olumsuz uyuşmazlık yok

kadın rh olumsuz, erkek rh olumsuz uyuşmazlık yok

kadın rh olumlu, erkek rh olumlu uyuşmazlık yok

kan uyuşmazlığının varlığının öğrenmiş olunması hamilelik öncesinde veya gebeliğin başlangıcında lazım önlemlerin alınarak ortaya çıkabilecek rahatsız edici durumları önler.

çiftlerin ailelerinde ve ya kendilerinde kalıtsal (doğumla geçen) bir hastalık ve ya anormallik var mı varsa bunların derecelerinin araştırılması, değerlendirilmesi şayet riziko payı varsa oluşacak gebeliklerin titizlikle takip edilmesi gerekmektedir.

özellikle akraba evliliklerinde genetik danışmanın alınması (bunu hekiminizin öneri ettiği bir yerde ve ya hastanelerin genetik bölümlerinde yaptırabilirsiniz )

akraba evliliklerinde sakat çocuk olmasının sebebi basit olarak şu biçimde izah edilebilir;

her insanın yapısında var olan ama bulunduğu biçimi ile kişide ciddi rahatsızlıklar yaratmayan birtakım anormallikler vardır (teknik olarak herkesin genetik şifresinde ki bazı yerlerde zararsız bozukluklar vardır) aynı sülaleden gelen kişilerde bu bozuklukların aynı yerlerde olma ihtimali fazladır. doğacak bebeğin yapısını oluşturacak formülün yarısını anneden yarısını da babadan alacağı için aynı kökenden gelen kişilerin her ikisinin de vereceği formülde aynı yerde bozukluk olma ihtimali yüksektir. ve böyle bir bozukluk olursa verilen şifrede aynı yerde bozukluk olacağı için ciddi sakatlıklar görülecektir.

teknik olarak her iki taraftan gelecek genetik şifre bozukluklarının aynı yerde ise çocukta o basamaktaki gen tamamen bozuk olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder