?

Fissur ortuculer (sealantlar)

Fissür örtücüler (sealantlar)

Fissur örtücü (fissur sealant) nedir ?fissur örtücüler, arka dişler üstündeki bu oluklara uygulanan şeffaf veya beyaz renkte sıvı biçiminde plastik esaslı maddelerdir. diş minesine yapışarak çürük oluşumuna engel olur. sıvı biçiminde olduğundan diş yüzeyindeki bu olukların içerisine tamamen akarak tutunur ve böylece diş yüzeyinden gelişi hoş bir aşındırma işlemi yapmaksızın uygulanır ve yükseklik oluşturmaz.fissür örtücüler (sealantlar) kimlere uygulanır ?fissur çürükleri çocuklarda ve gençlerde daha kolay oluşur, dolayısıyla bilhassa daimi dişleri yeni sürmüş çocuklara uygulanmalıdır. diş üstünde gelişi hoş bir aşındırma işlemi yapılmadığından ağrısız bir işlemdir ve yalnızca birkaç dakika sürer. bazı durumlarda ise dişin çiğneyici yüzeyinin bir kısmında çürük oluşmuştur diğer kısımlar ise sağlamdır. bu taktirde çürük olan bölgeye dolgu yapılır ve kalan sağlam fissurleri çürüğe karşı korumak için fissur örtücü uygulanır.

 

azı dişlerinin çiğneme  yüzeyinde pit ve fissür denilen girinti ve çıkıntılar vardır. fisür örtücüler dişlerin çiğneme yüzeylerine uygulanan akıcı kıvamda sertleşen bir çeşit dolgu maddeleridirler.fissür örtücüler (sealantlar) çürüğü nasıl önler ?çocuğunuz dişlerini her gün fırçalayıp diş ipi kullansa bile, dişlerin üstündeki girinti ve çıkıntılara bu temizleme ajanları ulaşamaz. yiyecek artıkları ve bakteriler bu girintilere yerleşip diş çürüğü oluşturma tehlikesi yaratırlar. fissür örtücüler akışkan kıvamda oldukları için fissürlerin en derin noktasına kadar ilerlerler.

bu nedenle fissürler tümü ile en derin noktasına kadar kapanırissür sealantlar bu bölgeleri tıkayarak yiyecek artıkları ve bakterilerin yapışmasını olanaksız kılarlar.fissür örtücüler (sealantlar) ne kadar müddet ağızda kalır ?fissür örtücüler zaman geçtikçe aşınabilir, buna karşın yıllar sonra bile %85-90 oranında dişler üstünde kaldığı yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır. diş gıcırdatma ve sert gıdaların sık sık tüketilmesi fissür örtücülerin daha çabuk kırılmasına ve dişlerin üstünden düşmesine neden olabilir. fissür örtücülerin diş minesine bağlanma kuvveti, uygulama sırasında ne kadar iyi olursa diş üstünde kalma ömrü de o kadar uzun olur. uygun fissür örtücü uygulamasında en etkili faktör çocuğunuzun uyumudur. her şeye karşın şayet fissür örtücü düşerse, çocuğunuzun dişi daha önce hiç fissür örtücü uygulanmamış bir dişten çok daha fazla çürüğe karşı dirençlidir. fissür örtücü düştükten sonra şayet 6 ay içersinde fark edilip tekrar uygulanırsa çürüğe karşı koruma devam edecektir. bütün bu faydalarına karşın çocuğunuz ağız hijyenine dikkat etmez ve rutin diş doktoru kontrollerine getirilmez ise dişlerini çürükten korumak derhal hemen mümkün değildir.hangi dişlere fissür örtücü (sealant) uygulanır ?çürük riski en yüksek dişler olan 1. ve 2. büyük azı dişlerine genellikle uygulanır. ama üstünde girinti ve çıkıntı olan her dişe sealant uygulamak gerekmektedir.fissür örtücü (sealant) uygulaması pahalı mıdır ?sealant uygulaması dolgu ücretinden daha ucuzdur, fakat sealant uygulanan dişin çürükten koruma tesiri göz önüne alındığında çok daha ekonomik olduğu açıktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder