?

Formunuz icin egzersiz

Formunuz için egzersiz

Formda olmaktan sıklıkla söz edilir ama, neden ve nasıl formda olunacağını çoğu kimse bilmez.

formda olmak, yorulmadan nefes nefese kalmadan günlük işleri sürdürebilmek, merdivenleri tırmanmak, acele bir yere gitmek için olduğu kadar, kendini iyi hissetmek ve sağlık için de lazımdır. kalbe güç katar, kan dolaşımının tertipli olmasını, tansiyonun ve kandaki kolesterolün düşük olmasını, fazla kilolardan kurtulmayı ve stresi azaltmayı sağlayarak ciddi kalp hastalıkları riskinden uzak tutar.

' formdayım' diyebilmek için, kalp ve ciğerlerin sağlığı için dayanıklılık, kas gücü ve vücudun kolay hareketi için esneklik lazımdır.

egzersiz:

tüm egsersizler faydalıdır ama kalp için en yararlıları, dayanıklılık sağlayanlarıdır. tertipli olarak yapılan, hızlı yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklete binme bunlar arasında sayılabilir. her türlü egzersiz, birikmiş olan gerginliği giderir. yorucu bir günün sonunda, kendinizi televizyon karşısına bırakmaktansa, hızlı bir yürüyüş ya da yüzmeyi denerseniz ne kadar rahatladığnızı ve ne çok enerji kazandığınızı hayretle göreceksiniz.

egzersizin altın kuralı, önce ölçülü başlamak, daha sonra ölçüyü arttırmak ve egzersizi devamlı hale getirmektir. bir çok uzmana göre egzersizin etkili olabilmesi için haftada iki ya da üç kez en az 20 dakika yapılması lazımdır. farklı egzersiz çeşitlerinin katılması daha çok zevk almayı sağlayacak ve daha yararlı olacaktır. bir jimnastik hocasının yardımıyla egzersiz yazılımı düzen vermek daha da yararlı olacaktır.

spor:

' ' yeni bir spora başlamak isterdim ama hiç zamanım yok. ' ' hemen hemen herkesin ortak mazereti olan bu yakınmanın tek yanıtı şöyledir: insan isterse vakit yaratabilir.

egzersizi yaşamın bir parçası durumuna getirenler, kendilerini daha iyi hissedip, işlerini daha kısa sürede yaptıklarını ve sonunda kendilerine daha çok vakit ayırabildiklerini gördükçe, önemini daha iyi kavramaktadır.

golf, yelken, rüzgar sörfü, tenis, binicilik, okçuluk gibi farklı spor çeşitleri de bir yenilik ve ilgi alanı olabilir. bunların arkadaşlarla birlikte yapılması, birbirlerini harekete geçirmek ve daha çok zevk alma açısından faydalıdır. bu tür sporlara olanak yoksa, yürüyüş, koşu, bisiklet ve yüzme gibi sporlar da hele ailece yapıldığında çok keyif vericidir.

1) bazı egzersizleri günlük yaşamınızın akışı içerisine sokmaya çalışın. örneğin, otobüsten birkaç durak önce inin, yolun gerisini yürüyün. yakın yerlere yürüyerek gidin, asansör yerine merdivenleri kullanın.

2) egzersize ölçülü başlayıp, zaman geçtikçe arttırmak gereğini unutmayın.

3) kendinizi aşırı yormayın, tatlı bir yorgunluk hissedene kadar spor yapın.

4) egzersize başlamadan önce kaslarınızı ısıtmanız ve esnetmeniz gerekmektedir.

5) yorulduğunuz vakit egzersizi birden kesmeyin, hareketlerinizi yavaşlatarak bir müddet sonra dinlenmeye geçin.

6) egzersize yemeklerden en az bir saat sonra başlayın.

7) vücudunuzda acı hissederseniz, egzersizi bırakmanız gerekmektedir.

yüzme, yürüyüş ve bisikletteki gibi zorlanmadan yapılan ritmik hareketler daha iyidir.

9) uzun müddet egzersiz yapmadıysanız, yaşınız 40' ın üzerindeyse, yakın zamanda hastalık geçerdinizse veya eklemlerinizde bir problem varsa, hekim kontrolundan geçmeden egzersize başlamayın.

günü, başladığınız gibi zinde bitirmek, kendinizi bitkin değil canlı hissetmek, her gece derin ve dinlendirici uyku uyumak, merdivenleri rahatça çıkıp, konuşabilecek soluğu bulmak ve ileri yaşlarda sağlıklı ve canlı bir biçimde yaşamak için tek yol, formda olmaktır.

kalp ve damar hastalıklarından korunmak için, buna yol açan risk etkenlerinden uzak durmak gerekmektedir. bunun için dikkat edilmesi gereken altı özellik vardır;

1) sağlıklı beslenmek.

2) fazla kilolardan kaçınmak.

3) yüksek tansiyonu önlemek.

4) stresten olası olduğunca uzak durmak.

5) sigarayı bırakmak

6) tertipli egzersiz yapmak.

bütün bu risk faktörlerine bazen değiniyorum. hepsini dikkate almak sağlıklı yaşamın esas kurallarından biri durumuna gelmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder