?

Gebeligin tanisi, belirtileri

Gebeliğin tanısı, belirtileri

Gebeliğin ilk belirtisi adet gecikmesidir. bugün hassas hamilelik testleri ile adet gecikmesi olmadan bile hamilelik saptanabilmektedir. hamilelik tanısı kan veya idrarda koryonik gonadotropin hormonunun belirlenmesine dayanır (beta hcg). öncelikle yumurtlamadan 8 gün sonra bile kanda bu hormonun yükseldiği tespit edilebilir. hormon düzeyinin 25 ıu/l üstünde olması hamilelik olduğunu gösterir. hormon düzeyinin 5 ıu/l altında olması ise hamilelik olmadığını gösterir, ara değerlerde testin iki gün sonra tekrarı gerekmektedir. çoğu idrar testleri de bu kademede olumlu çıkmaktadır.

gebeliğin düşük durumlarında hormonun artışı daha yavaş olur.

vaginal yoldan yapılan ultrasonografi ile son adet tarihinden 5 hafta sonra rahimiçinde hamilelik kesesi görülebilir. bunun için koryonik gonadotropin düzeyinin en az 1500 mıu/ml olması gerekmektedir. hormon seviyesi 5000 mıu/ml düzeyine çıktığında embryo, 15000 mıu/ml düzeyine çıktığında ise kalb atışları görülebilir. bu yaklaşık 6 haftalık gebeliğe karşılıktır. karından yapılan ultrasonografide bebeğin kalb atışlarının görülebilmesi için gebeliğin en az 7 haftalık olması gerekmektedir.

erken hamilelik döneminde yapılan ultrasonografinin hamilelik yaşının belirlenmesi açısından da önemi büyüktür. daha sonra ultrasonografinin kusur payı artacağından, bilhassa günü geçen gebelerde kesin hamilelik yaşını belirlemek için erken gebelikte yapılmış olan ultrasonografilerden yararlanılır.

olası doğum tarihini belirlerken naegele formülü kullanılır. buna göre son adet tarihinin ilk gününe 7 gün ekleyip 3 ay geriye gidilir. örneğin son adet tarihi 15 nisan olan bir gebenin mümkün doğum tarihi 22 ocak olacaktır.

kaynak: prof. dr. h. faruk buyru

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder