?

Gebelik oncesi bakim ve yapilmasi gerekenler

Gebelik öncesi bakım ve yapılması gerekenler

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek her anne ve babanın özlemidir. gebeliğin ilk adımı ve en doğru yolu onu önceden tasarlamaktır. konuyla ilgili olarak yeterli bilgiye sahipseniz gebe kalma olasılığınızda artabilir ve daha rahat bir gebelik dönemi geçirirsiniz. anne adaylarının gebelik dönemini problemsiz geçirmeleri ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeleri için hamilelikten öncede bir takım kontrollerin yapılması gerekmektedir. gebelik öncesi nelere dikkat etmeliyiz, neleri gözden geçirmeliyiz ?.

gebelik öncesi bakım ve yapılması gereken testler

gebelik takibinde amaç, annenin sorunsuz bir hamilelik geçirmesini ve sağlıklı bir bebek doğurmasını sağlamaktır. dolayısıyla hamilelik oluşmadan önce anne adayının tıbbi, sosyal açılardan ve maruz kaldığı çevresel etkenler yönünden değerlendirmesini yapmak gerekmektedir.

yaşam tarzı

sigara, alkol kullanımı, gelişi hoş bir nedenle alınan ilaçlar sorgulanmalıdır. bunlar gebelikte zararlı olabileceği gibi, hamilelik oluşmasını geciktirici yönde de etki yapabilirler.

laboratuar testleri;

gebelik öncesi yapılması öneri edilen testler;

1- tsh

2- tam kan sayımı

3- kan grubu

4- hepatit b taraması lazımdır. hepatit b taşıyıcısı olan annelerden bebeklerine geçiş ihtimali yüksektir. hepatit b taşıyıcı gebelerin bebeklerine doğumdan sonraki 12 saatte aşı ve koruyucu immün globulin yapılmalıdır.

kaynak: prof. dr. h. faruk buyru - dr. cem iyibozkurt

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder