?

Gebelik sirasinda agiz ve dis bakimi

Gebelik sırasında ağız ve diş bakımı

Gebelik sırasında annenin beslenmesi ve vücut bakımı, anne vücudunun bebeğin tek beslenme kaynağı olması nedeniyle, olabildiğince mühimdir. son zamanlarda yapılan araştırmalar dişeti hastalıklarının gebelikte erken doğum ve normal kilonun altında doğumlara sebep olabildiğini göstermiştir. bu yüzden annenin ağız ve diş sağlığı bebeğin gelişimi açısından son derece mühimdir.

annenin hamilelik müddetine kadar olan dişhekimi ziyaretleri tertipli ise, hamilelik sırasındaki ilk dişhekimi ziyaretinin hamileliğin ikinci 3 aylık kısmında yapılması önerilir. bu ziyaret sırasında da annenin dişhekimini hamile olduğuna dair bilgilendirmesi gerekir. hamilelik sırasında alınabilecek bazı antibiyotikler ve anestezikler bebeğin sağlığı açısından olabildiğince tehlikeli olabileceği için gelişi güzel bir ilacın reçetelenmesi halinde öneri edilen doz mutlaka aşılmamalıdır.

gebeliğin ilk dönemlerinde sabah bulantıları ve istifra etme isteği görülebilir. bu sırada mide asitleri diş minesinin bir kısmına zarar verip eritebilir. bu yüzden annenin dişlerine zarar vermemesi için istifra ettikten sonra dişlerini fırçalamamalıdır. fırçalamak yerine dişler bir parça dişmacunu ile ovulmalı ve su ile durulanmalıdır.

gebelik sırasında bazı yiyeceklere karşı aşırı istek duyulabilir. bilhassa tatlı yiyecek ve içecekler diş çürümelerine neden olabileceği için bu stil yiyeceklerden uzak durmaya çalışılmalıdır. şekeri, yağı ve tuzu az, lif açısından zengin yiyecekler tercih edilmelidir. içecek olarak ise süt ve su tercih edilmelidir.

annenin dişetleri meydana gelen plaklar nedeniyle tahriş olabilir. hamilelik ile birlikte değişen hormon dengesi dişetlerinin hassaslaşmasını hatta iltihaplanmasına ve kanamasına sebep olabilir. plak oluşumunu önlenmek için dişler hergün tertipli olarak fırçalanmalı ve diş ipliği ile temizlenmelidir.

bebeğin sağlıklı dişlere sahip olması için annenin hamilelik sırasında yapması gerekenler

bebeğin fetüs halindeyken dişlerinin oluşması gebeliğin üçüncü haftasından başlayarak başlamaktadır. bu yüzden annenin yediği gıdaların, bebeğin sağlıklı dişlere ve kemik yapısına sahip olmasında önemli bir rolü vardır.

annenin beslenme alışkanlıları ne kadar tertipli ve sağlıklı ise bebeğin dişleri ve dişetleri de o derece sağlıklı oluşacaktır. bebeğin sağlıklı dişlere sahip olması için hamilelik sırasında a, d ve c vitamini, ve kalsiyum ve fosfor içeriği fazla olan yiyecekler tercih edilmelidir. bu vitaminlerin ve minerallerin eksikliği bebeğin dişlerinde yapısal bozukluklara neden olabilir. genellikle hamilelik sırasında peynir, süt ve balık, bunları tamamlayıcı olarak ta şeker içeriği fazla olan gıdalar yerine de taze meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.

bebeklerde diş bakımı

bebeklerde ilk dişler 6 aydan sonra çıkmaya başlar. ilk başta bebeğin ağzında 20 süt dişi varken, 6 yaşından sonra dişlerin sayısı kalıcı dişlerin çıkmasıyla birlikte 32 olur.

süt dişleri çocukların sağlığında ve daha sonra kalıcı dişlerin düzgün çıkmalarında önemli rol oynarlar. bu yüzden bu dişler yetişkinlerle aynı derecede bakıma ihtiyaç duyarlar.

dişler ilk çıkmaya başladığı andan başlayarak üzerleri plak tabakası ile kaplanacağından bu tabakanın tertipli olarak her gün yumuşak bir diş fırçasıyla temizlenmesi gerekir. diş fırçalama bebeğin günlük bakımının bir parçası olmalıdır.

bebeğin ilk dişleri çıktığı andan başlayarak yiyeceklerine dikkat edilmeli, akşam yatmadan önce, bilhassa meyve suyu ve sütten sonra, plak oluşumunu önlenmek için son içtiği şeyin su olmasına dikkat edilmelidir.

bebeğin dişleri ilk dişi çıktığı andan başlayarak, ufak yumuşak bir fırça ile, fırçalanmaya başlanmalıdır. fırçalama işlemi olabildiğince yavaş ve narin hareketlerle yapılmalıdır. bebeğin dişleri, yemeklerden sonra ve bilhassa yatmadan önce olmak üzere günde en az iki kere fırçalanmalıdır.

çocuklara diş fırçalama işlemi çok erken yaşlardan başlayarak adım adım öğretilerek alıştırılmalıdır. ilk başta kuru diş fırçası ağızda tutulmalı, daha sonra fırçayı kullanma tekniği öğretilmeli en sonda diş macunu ile kullanım gösterilmelidir. sıkılan diş macununun büyüklüğü ufak bir mercimek tanesi kadar olmalıdır. aksi takdirde çocuğun ağzı gereğinden fazla köpür ve bir kısım köpük yutulur. diş fırçalamada kullanılan macun çocuklara özel yapılmış ideal bir macun olmalıdır. çocuğun diş fırçalaması 8-9 yaşına gelinceye kadar gözlemlenmelidir.

çocukların dişhekimlerini ziyaretleri olası olduğuca erken yaşta başlamalı ve yılda iki kere tertipli olarak yapılmalıdır. çocuk 5-6 yaşına geldiğinde ise diş ipi ile temizlik öğretilmelidir.

kaynak: signal

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder