?

Gebelikte cinsel yasam

Gebelikte cinsel yaşam

İnsanda açlık, susuzluk, korunma gibi içgüdülerin yanısıra hedefi insan neslini devam ettirmek olan uykusuzluk, mide sorunları (yanma), uterusta belli zamanlarda meydana gelen hazırlayıcı kasılmalar (braxton-hicks kasılmaları), bacaklarda kasılmalar, memelerden süt gelmesi gibi belirtiler, cinsel ilişki ve orgazm anında ortaya çıkan kuvvetli uterus kasılmaları libidonun azalmasına ve anne adayının cinselliği tekrardan ikinci plana atmasına sebep olabilir.

yaklaşan doğumun verdiği ağrı duyma korkusu, doğumda normaldışı bir durum oluşacağı korkusu gebeliğin bu dönemine damgasını vurabilir.

uterusun büyümüş olması nedeniyle ilişki anında belli pozisyonlar daha ağrılı ve rahatsızlık verici olmaya başlar. çiftlerin bu dönemde farklı pozisyonlar arasından kendilerine ideal olanını kendileri belirlemeleri gerekmektedir.

pelvis bölgesindeki fizyolojik kanlanma artışı ve yoğun uterus kasılmaları cinsel ilişkiden alınan hazzı ve orgazmın yoğunluğunu artırır.

lohusalık dönemi

lohusalık dönemi doğum eyleminin verdiği tükenmişlik ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çıktığı, aileye katılan yeni bireyin bakımı için uykusuz kalınan gecelerin yaşandığı bir dönemdir.

doğum eyleminde vajina mukozası incelmiş, vajinanın cinsel uyarıya bağlı olarak verdiği nemlenme yanıtı azalmış, doku travmasına bağlı olarak genital bölgede şişkinlik ortaya çıkmıştır ve bölge ağrılıdır.

ilişki anında ağrı duyma korkusu, epizyotomi (bebeğin başının çıkması için kesilen bölge) yerine ya da ameliyat yerine zarar verme korkusu, vücut imajı ile ilgili negatif düşünceler, emzirme anında ortaya çıkan cinsel uyarılmadan heyecanlanma ya da suçluluk duyma gibi ruhsal farklılıklar sık gözlenir.

lohusalık döneminde cinsel uyarılma müddeti uzar. bebeğin ağlaması ya da emzirme zamanının gelmesi gibi faktörler annenin ilişki anında konsantrasyonunu yitirmesine sebep olabilir.

sonuç olarak lohusalığın başından 4-6 hafta sonrası döneme kadar cinsel ilişkiye ilgi azalmıştır. bayanların çoğu 6 haftalık aradan sonra ilişkiye tekrar başlamayı ideal görürler. bir kısmı ise daha kısa müddet içerisinde kendilerini hazır hisseder hissetmez cinsel yaşamlarına kaldıkları yerden devam ederler.

kaynak: op. dr. kağan kocatepe

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder