?

Gebelikte sigara, alkol ve kafein

Gebelikte sigara, alkol ve kafein

Sigara ve gebelik

sigara önemli bir halk sağlığı problemidir. sigaranın pek çok kanserle ilişkisi ıspatlanmıştır. bunlar arasında akciğer, baş boyun kanserleri, yemek borusu kanseri ve idrar kesesi kanseri bulunmaktadır. tüm bunlara karşın üreme çağındaki bayanların yaklaşık 1/4'ü sigara içmekte ve bunlardan bir kısmı hamile kaldıklarında da sigara içmeye devam etmektedir. sigara içenlerde zeka geriliği ve sinir sistemi gelişme bozuklukları ile karakterizedir. kronik alkoliklerde bu sendromun görülme sıklığı % 6 ile 50 arasındadır. risk alkol kullanım oranı ile ilişkilidir.

alkol kullanımı hamile kalma şansını da azaltabilir. dolayısıyla hamile kalmaya çalışan bir hanım alkol kullanmamalı veya alkol kullanımı adetten sonraki ilk hafta ile sınırlı olmalıdır. genel olarak gebelikte alkol kullanımı kısıtlanmalıdır. ancak seyrek alkol almanın zararlı olacağı da söylenemez. güvenli bir düzey söylemek imkansızdır.

kafein

kafein kahve, çay ve kolalı içeceklerle tüketilmektedir. kafein tüketimi ile hamilelik seyri arasında negatif bir ilişki olduğu yönündeki veriler çelişkilidir. son bir kanada çalışmasında hamilelik öncesi ve hamilelik anında fazla kafein tüketiminin fetal kayıplara sebep olduğu iddia edilmiştir. bunun aksine pek çok çalışmada kafein tüketiminin hamilelik seyri üstüne negatif bir tesiri olmadığı bildirilmiştir. netice olarak günde 1-2 fincan kahve tüketiminin güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

kaynak: prof. dr. h. faruk buyru

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder