?

Genclerde siddetli basagrisi

Gençlerde şiddetli başağrısı

Genç ve orta yaşta görülen beyin kanamasının en sık sebebi anevrizmadır.

basit bir anlatımla anevrizma; beynin kanlanmasını sağlayan damarlarda meydana gelen genişlemedir. anevrizma bilhassa 25-50 yaş arasında görülen beyin kanamalarının en sık sebebidir. kanamaya yol açan anevrizmaların büyük çoğunluğu ana beyni besleyen damarlara bir boyunla bağlanmış olan kese şeklindeki anevrizmalardır(damar genişlemeleridir. )

tam kanıtlanmasa da anevrizma oluşmasının sebebi, damar yapısındaki bozukluklar olduğu yönündedir. bir görüş ise anevrizmanın doğumsal olduğu yönündedir. fakat bu hedefle yeni doğanlar üstünde yapılan otopsi incelemeleri sonucunda hiç anevrizmaya rastlanmamıştır.

ayrıca; otopside anevrizma bulunmakta olan çocuk olgularının derhal hepsinde, travma, enfeksiyon ve başka hastalıklar gibi farklı kuşku yaratacak nedenler saptanır.

peki anevrizmanın yırtılıp beyinde kanama oluşmasında ne denli belirtiler olur ?

1)akılda tutulması gereken kural bu tür kanamalarda;

kanama öncesi genel durum iyidir. kanamada görülen ağrı akut başlar ve hastanın tanıdığı diğer ağrıları benzemez.

2)öte yandan bazı hastalarda asıl kanamanın öncesinde; gelip geçici şiddetli baş ağrısı olur. bu zaman zaman anevrizmanın habercisidir ve sızma biçiminde kanamayla oluşur.

3)bu kanama beyinde sulanarak naid bölge denen beyin ve omirlik sıvısının dolaştığı boşluğa açıldığı için, ense sertliği ve operasyon seçeneğini azaltsa da bazı vakalarda operasyon kaçınılmaz olmaktadır.

erken teşhis için ne yapılabilir ?

her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis erken tedavi hayati risk taşıyan bu kanamayı önleyebilir. sürekli baş ağrısı olan ve ailesinde anevrizmaya bağlı kanaması olan veya kanama olmasa da anevrizma saptanan aile bireyleri kesinlikle bir doktora başvurmalı ve mr ve mr anjio ile beyin taraması yaptırmalıdır. şayet anevrizma saptanırsa, bu anevrizma girişimsel radyolojik tetkikleri ile tıkanıp, zararsız hale getirilir ve kişi genelde ölüm ve sakatlıkla sonuçlanan bu kanama riskinden kurtulur.

kaynak: nörolog doç. dr. serdar dağ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder