?

Genital kondilomlar (genital sigiller)

Genital kondilomlar (genital siğiller)

Human papilloma virus (hpv) adı verilen virüsün cinsel temasla genital bölgeye yerleşmesi neticesi meydana gelen farklı sayı ve büyüklükte kitlelerdir. virüs vücuda yerleştiğinde bazen tekrarlayıcı enfeksiyonlara ve yeni kitlelerin oluşmasına sebep olur. kadında erkeğe göre daha sık belirti verir. kitleler mikroskopla tanınabilecek kadar küçük olabilecekleri gibi, çok sayıda kitlenin yanyana gelmesiyle adeta karnıbaharı andıran bir biçim alabilirler. hpv olağanüstü bulaşıcı bir virüstür ve gerçek cinsel birleşme olmaksızın yanlızca genital bölgelerin yakın teması ve hatta umumi tuvaletlerden bile bulaşabilir.

kondilomların tedavisinde kitlelerin penis kanseri oluşma riski, kadınlarda da serviks (rahimağzı) kanseri oluşma riski artmıştır.

en sık enfeksiyon yapan alttipler kanserojen tesirleri olmayan ve daha çok kitle oluşumu biçiminde belirti veren 6 ve 11 tipleri olmasına rağmen hpv tanısı konmuş bir bireyde diğer alttiplerin de sessiz bir biçimde bulunma riski yüksektir. bu sebeple bu enfeksiyonu taşıyan erkeklerin üroloji uzmanlarının tavsiyesine göre hareket etmelerini, bayanların ise yıllık pap-smear incelemesine ek olarak serviksin mikroskop altında incelenmesine olanak veren kolposkopik incelemeden de geçmelerini ideal buluyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder