?

Gida alerjisi: tani ve tedavi

Gıda alerjisi: tanı ve tedavi

Alerjik hastalıklarda hastanın öyküsü çok mühimdir.

gelişmiş olan reaksiyonun gıda ile ilişkisini ortaya koyabilmek için hastanın detaylı sorgulaması (anamnez, öykü) yapılır. hangi gıda veya gıdalar şikayetlere neden oluyor, reaksiyonlar nasıl ortaya çıkıyor, kaç kez tekrarladı... vs gibi sorularla, araştırma yapılacak gıdalar belirlenmeye çalışılır.daha sonra gıdalarla deri testleri uygulanır.

bu uygulama genellikle özel hazırlanmış gıda alerjenleri ile yapılır.

ama zaman zaman gıdanın doğal haliyle, yani taze gıda örnekleriyle de test yapılabilir.bazı hastalıklarda (atopik dermatit) ve alerji ilaçlarının (antihistaminler) kesilemediği bazı durumlarda deri tetsleri uygulanamaz.

bu taktirde gıda spesifik ig e tetkiki uygulamak gerekmektedir.

ancak yumurta ve süt alerjileri hariç, bu test her zaman faydalı neticeler vermeyebilir.

diğer bir tanı yöntemi eliminasyon (kaçınma) diyetleridir.

hastanın anamnezi ile tespit edilmiş olan muhtemel sorumlu gıda veya gıdalar diyetten çıkartılır ve şikayetlerin seyri takip edilir.gıda alerjilerinde altın standart olarak kabul edilen tanı yöntemi " maruziyet testi" dir (oral challenge).

bu test acil müdahale şartlarının sağlandığı ortamlarda (hastane) ve tecrübeli alerji uzmanları gözetiminde yapılabilir. tanı değeri çok yüksektir ancak test sırasında alerji gelişme riski vardır.

gıda alerjileri nasıl tedavi edilir ?

gıda alerjilerini ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi yoktur. tedavide hedef; alerji yapan gıdalardan ve benzer gıdalardan (çapraz reaksiyon yapanlar) uzak kalmaktır.

gıda alerjili hastalarda bazı gıdaları yememeye bağlı olarak vitamin ve mineral eksiklikleri ve buna bağlı klinik tablolar oluşabilmektedir. dolayısıyla vitamin ve mineral desteği mühimdir.

acil klinik tabloları erken önlemek için adrenalin (epinefrin) otomatik enjektörü taşınabilir.

alerjik hastaların bir kısmı, bilhassa süt ve yumurta alerjisinde, 3-4 yaşından sonra alerji yapan gıdaları tüketebilir hale gelebilir.

gıda alerjisi gelişimini önleyebilmede en aktif yöntem bebeklerin ilk 6 ay mutlak anne sütü ile beslenmesi katı gıdaların olası olduğu kadar geç dönemde verilmesidir.

kaynak: alerji ve iç hastalıkları uzmanı doçent dr. a. zafer çalışkaner

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder