?

Girtlak kanseri ve sigara bagimliligi

Gırtlak kanseri ve sigara bağımlılığı

Erken yaşlanmaktan korkuyoruz, kanserden korkuyoruz, kalp-damar hastalıklarından, cildimizin bozulmasından korkuyoruz. kimimiz erken ölmekten, kimimiz yaşlılıkta çekmekten korkuyor. şu bir gerçek ki sigara bütün bunlara neden oluyor.

kendimizi kandırmayalım. şayet sigara içiyorsak bütün bunları bilerek içiyoruz. başımıza sigara nedeniyle bir hastalik geldiginde nereden de çikti deyip şaşırmaya pek de hakkımız yok. bu gerçekleri artık sigara sirketleri bile yadsımıyor.

sigara tiryakileri arasında yapılan bir araştırmada yüzde 80' inin sigarayı bırakmayı diledikleri, üçte birinin en az üç kere ciddi birakma deneyimi yaşadıkları ortaya çıkmıstır. ancak 60 yaşından önce sigaradan kurtulma oranı yüzde 50' nin altındadır. kurtulamayanların yarısı da sigaraya bağlı nedenler yüzünden ölmektedir.doğrusu sigarayı bırakmak istemeyen yüzde 20' yi anlamakta gerçekten zorlanıyorum. ancak insanoğlunun geliştirdiği ve vakit geçtikçe gerçekten inandığı savunma mekanizmalarının gücü tartışılmaz. geçirdigimiz kazada genellikle kaşıdan gelen dikkatsizdir. şu taşı kim koymuştur ayağımızı vurup acıtalım diye... yağmur yağıp mazgallar tıkandığında sokaklara eline geçeni atan bizler degil, her zaman belediye suçludur.

işte sigara konusunda da insana özgü savunma mekanizmasi devreye girer ve; ya biz içiyoruzdur ve bakin bir şey olmuyordur ya da hastalığın sebebi sigara değil üzüntüdür... ne yazik ki yapılan arastırmalar göstermektedir ki 25-69 yaş grubunda ölen insanlar yaşamlarının 20-25 yılını bu alışkanlık nedeniyle yitirmektedir. yani bu insanlar 20-25 yıl erken ölmektedir.

tüm bu çalışmalar göstermektedir ki sigara bağımlıları bu alışkanlığın etkisinden ve sonuçlarindan kurtulabilmek için daha ciddi biçimde çaba göstermelidirler. elbette psikolojik olduğu kadar fiziksel bağımlılığı da olan nikotinden kurtulmak için ilk olarak karar vermek gerekiyor.

- neden sigarayı bırakmak istediğinizi maddeler durumunda notlar alarak sıralamak,

- sigarayı bırakmak için kesin bir tarih belirleyip bunu çevrenizdekilerle paylaşmak,

- daha önceki sigara bırakma deneyimlerinde neden başarı belirten olamadığınızı irdeleyerek aynı hataları yapmamak,

- ilk günlerin zor geçeceğini baştan kabullenerek kendinize sigarasız yeni bir yaşam ortamı hazırlamak,

gibi önlemlerle sigaradan kurtulmak daha kolay hale getirilebilir.

nikotinin fiziksel bağımlılığı nedeniyle yoksunluk belirtileri arasında gerginlik, ses kısıklığı gibi bir bulguya yol açtığından kişiyi hastalık ilerlemeden hekime götürür. dolayısıyla erken tanı ve erken tedavi imkanı girtlak kanserlerinde son derece büyük yüzdeyle yaşanır. bu nedenle gırtlak kanseri tedavisi diğer kanser tipleriyle karşılaştırıldığında son derece yüz güldürücüdür.

tümör en sık ses telleri üstünde oluşmasına karşın zaman zaman gırtlaktaki diğer yapılardan ve kıkırdaklardan kaynaklanabilir. bu durumlarda şikayet nadir de olsa ses kısıklığından çok yutma güçlüğü ya da yalnızca kulağa vuran agrıi biçiminde olabilir. bilhassa sigara içimi gibi çok ciddi bir risk etkeni olan insanların bu stil şikayetleri önemseyip kesinlikle hekime başvurmaları gerekir.

sigara bırakma konusunda en önemli faktör sizsiniz. ancak siz bu kararı verdikten sonra elbette doktorunuzdan ve çevrenizden destek almanız size bu bağımlılıktan kurtulmada yardımcı olacaktır. hep sigaranın kişinin kendi sağlıgına ne kadar zararlı olduğundan bahsettim. unutulmamalıdır ki pasif sigara içiciliği de göz ardı edilemeyecek riskler içermektedir. dolayısıyla sigara bağımlılğının yalnızca bireysel değil sosyal bir hastalık olduğunu unutmayalım ve çevremizdeki bağımlılara sigarayı bırakmaları konusunda yardım edelim.

kaynak: op. dr. abdülkadir göksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder