?

Girtlak kanseri

Gırtlak kanseri

Gırtlak kanserinin nedenlerinin bilinmemesine karşın, yaşam stilinin büyük rolü olduğu gözlemlenmektedir. baş boyun kanserleri erken yakalanırsa tedavi edilebilirler. baş boyun kanseri erken belirti vermesi özelliği erken tanı konulabilmesini temin eder. muhtemel uyarıcı işaretleri öğrenmiş olmalı ve doktorunuzu olası olan en kısa zamanda uyarmalısınız.baş boyun kanserlerinin başarı belirten tedavisinin erken teşhise bağlı olduğunu unutmayın. uyarıcı bir takım belirtilerin öğrenmiş olunması baş boyun kanserinde yaşamınızı kurtarır.erken tespit edilmeli ve tedavi edilmeli!nedenlerigırtlak kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. fakat en sık karşılaşılan durumlar:

baş ve boyun kanserlerinin %30 kadar bir kısmı sigara kullanımı ve alkol gibi spesifik etkenlere uzun müddet maruz kalmayla yakın ilişkilidir. sigara ve içki kullanmayan erişkinlerde ağız ve boğaz kanserine derhal hemen hiç rastlanmaz.

erkek olmak

55-65 yaşları arasında

sigara kullananlarda

alkol bağımlılarında.belirtilerçoğunlukla ses tellerinde ve ses kısıklığı biçiminde seste gözlenen değişikliklerdir.diğer belirtiler ses tellerinin altında ya da üzerinde kendini gösterebilir ya da ses tellerinden yayılabilir:geçmeyen bir boğaz ağrısı

kulak ağrısı

yutkunmada zorluk

nefes almada güçlük

boyunda bir şişlik

acı veren yutkunma

boğazda bir şişlik hissi

geçmeyen bir öksürükeğer kanser gırtlaktan yayılırsa, boyundaki lymph bezleri büyüyebilir.teşhis şayet gırtlak kanserinden şüphelenildiyse boğaz, ufak uzun boyunlu bir ayna yada fiber-optik lambalı bir laringoskop ile muayene edilir. şayet anormal olan yerler tespit edilirse, lokal yada genel anestezi altında bir biyopsi alınır. bu gırtlak kanserini tamamıyla tedavi etmek için tek yoldur.eğer kanser saptandıysa, tümörün büyüklüğünü ve hatta yayılıp yayılmadığını belirlemek için radyolojik tanı röntgen, bir tomografi (yada cat taraması) yada manyetik rezonans taraması (mrı) kullanılabilir.gırtlak kanserinin tedavi yöntemleri:radyoterapi kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili x-ray ışınları kullanılır. cerrahi müdahale -lenf bezleri alınabilir. gırtlak kanserinin ilk evrelerinde, lazer terapisi kullanılabilir.kemoterapi, kanserli hücreleri öldürmek için ilaç kullanılır.bir uzman grup gırtlak kanserli bir kişinin bakımından sorumlu tutulur. bu takımda bir kulak, bir burun, bir boğaz (ent) uzmanı; bir kanser uzmanı, bir radyoterapi uzmanı, bir kanser hemşiresi, bir diyetisyen, bir dişçi ve bir de konuşma terapisti yer alır.izlenen tedavide, bilhassa tüm gırtlak temizlendiyse konuşma ve nefes alma konusunda bir uzman yardımı ve tavsiyesine gereksinim duyulur. konuşmasına yardımcı olmak, ses oluşturmak için yemek borusuna özel bir elektronik alet kullanılması gerekmektedir.teşhis ve tedavide manevi yardıma da gereksinim duyulur.hatırla !baş boyun kanserlerinin erken teşhisi ile tedavinin başarısı arasında çok büyük bir ilişki vardır. buradaki tıbbi önerilerin çok sayıda insana ulaşmasıyla tedavi miktarlarının yükseleceğine inanıyoruz. baş boyun kanseri hakkında bir belirtinin varlığından şüpheleniyorsanız derhal bir hekime gidin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder