?

Gozler estetik kusatma altinda

Gözler estetik kuşatma altında

Göz çevresi(özellikle de göz kapakları) yaşlanmanın en çok kendini gösterdiği ve en çok dikkat çektiği yer.

yapısı gereği hem çok hareketli hem de çok ince derili olan göz kapaklarında cilt kırışması ilerleyen yaşlarda derhal hemen kaçınılmaz.

etraflarında başlayan tüm sarkmalar, gevşemeler de göz kapaklarını etkiliyor. bu nedenle esasında çevremizdekilerin göz kapakları ve göz çevrelerinden yaşını tahmin etmemiz pek de zor sayılmaz.

göz torbalarını aldıranlar ve göz kapaklarını kaldırtanların sayısı inanın hiç az değil. yalnız biz estetik cerrahların göz kapaklarına yaklaşımımızda son yıllarda ciddi bir değişiklik oldu. standart olarak son 30 yıldır yapılan ameliyat tekniklerinin pekçok yetersizliği ve sorunu olduğu fark edildi. artık "yağ torbalarını almak" gibi girişimlerin luzumsuz olduğu tartışılıyor.

beklentilerimiz yalnızca "torbasız" göz kapakları oluşturmaktan öteye geçti ve yüzü bir tüm olarak değerlendirmeyi tercih ediyoruz.

anladık ki, uygun olan göz kapaklarına yüzün bir parçası olarak yaklaşmak.

adım adım şunlar düzetilmeli:

1. ilk olarak gözünüzün altında yanağınıza inen derin bir çukur varsa bu çukur kesinlikle doldurulmalı. standart alt göz kapağı ameliyatları bu problemi çözmez, hatta daha derinleştirebilir. bu çukur gözaltı torbalarını oluşturan yağların aşağı doğru yayılması ve yanakların yukarı kaldırılması ile giderilmeli. bu şekilde elmacık kemiklerinden alt göz kapaklarına doğru uzanan kesintisiz dümdüz bir yüzey oluşmalı. bu genç ve diri gözükmek için vazgeçilmez bir kural.

2. yanaklarınızda ciddi bir sarkıklık varsa bu kesinlikle düzeltilmeli. bunun için endoskopik tekniklerden yararlanmak ve yanakları kaldırmak ya da alt göz kapağı ameliyatı sırasında orta yüzü yukarıya almak olası.

3. üst göz kapağı için alın kesinlikle değerlendirilmeli. şayet alnınız ve kaşlarınız gözlerinizin üstüne yığılmışsa önce bunlar düzeltilmeli, şaka germe (temporal lifting) ile kaşlar doğru konuma alınmalı. daha sonra üst göz kapağında hala sarkma varsa bu tedavi edilmeli. kaz ayakları da şakak bölgesindeki sarkmadan ortaya çıkar ve şakak germe ile büyük ölçüde ortadan kalkar.

her iki göz kapağında da bu yukarıda saydığım problemler giderildikten sonra yalnızca kas ve deri fazlalıklarını almak yeterli olacaktır.

konuyla ilgili bana en sık sorulan sorulardan birkaçını sizlerle paylaşmak isterim:

neden göz kapağı ameliyatı ile başka ameliyatları beraber yapmak gerekiyor ?

çünkü yaşlanmaya hep bir tüm olarak yaklaşmak gerekiyor. göz kapakları genellikle başka bölgelerin problemlerini de üzerlerinde taşıyorlar. şayet bu sorunları ayrı ayrı görüp düzeltmezsek yalnız olarak göz kapakları yalnızca yüze hafif bir aydınlık verecektir. örneğin alın ve kaşlar aşağıya sarkmış ise yalnızca üst göz kapaklarını düzeltmek neredeyse hiçbir fark yaratmaz.

göz torbalarını dolduran yağlar yaşlanmayla mı artıyor ?

bu yağlar esasında artmıyor. problem önlerindeki bariyer dokuların zayıflamasında. göz torbalarının alınması çok sık yapılır ama nadiren lazımdır. ilk altı ay çok memnun kalırsınız ama daha sonra gözlerinizde çökme başlar ve bu sizi yaşlı gösterir. hekiminize ameliyattan önce kesinlikle bunu danışın.

ideal göz biçimi oval mı çekik mi ?

bence günümüzde hafif çekik, badem gözler çok daha alımlı. 1950' lerde büyük gözlü olmak modaymış. aynı biçimde kaşların düz olması tercih edilmeli. eski moda kaşlar kavisli idi.

alt göz kapağı derisinin fazla alınması göz kapağının aşağı çekilmesine sebep olabilir ve bu ciddi bir komplikasyondur.

göz torbalarının nedeni torbaları dolduran yağların fazla olması değil önlerindeki bariyerin zayıflamasıdır. tedavisi de bu bariyerin düzeltilmesi olmalı.

bu ufak sayılacak bir ameliyat olmasına karşın sonrasında göz kapakları çok kolay şişer. bu sebeple bir hafta kadar insan içerisine çıkmayacak biçimde kendinizi organize edin. bu ağrılı bir ameliyat değil. hastanede yatmanıza neden yok. gözleriniz de ameliyattan sonra açık olacak. yalnızca göz kapaklarında ince bantlar olacak.

enfeksiyon göz kapaklarında çok nadirdir. ancak kanama korkulan bir komplikasyon olabilir. göz derisi altına biraz kanama olması normaldir. bu gözde morluk biçiminde gözükür ve neredeyse tüm göz kapağı ameliyatlarında karşılaşılır. ancak göz torbalarının alındığı durumlarda bu yağları besleyen damarlarda oluşacak bir kanama göz arkasında görme sinirine bası yapabilir ve görme kusurlarına ve körlüğe dahi yol açabilir. bu çok nadir bir komplikasyon da olsa literatürde böyle durumlar bildirilmiştir.

en korkulan ve nispeten sık görülen komplikasyon ise alt göz kapağında aşağı doğru çekilme olmasıdır. bu olasılık ikinci kez ameliyat olan hastalarda çoğalır. problem genellikle göz derisinin gereğinden fazla alınmasıdır ve tedavisi de eksik derilerin yerine konmasıdır. bunun için üst göz kapağından deri almak gerekebilir.

bu ameliyat sırasında gözün saydam tabakasına zarar verilme olasılığı de var. bu insana olmayacak bir şey gibi gelse de ameliyatın sivri ve keskin aletler ile göze çok yakın yapıldığını ve az da olsa bir riskin her zaman olabileceğini düşünmekte fayda var.

kaynak: estetik plastik cerrahi uzmanı op. dr. teoman doğan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder