?

Griple ilgili dogru bilinen yanlislar

Griple ilgili doğru bilinen yanlışlar

1) bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle zatürree gibi ikincil hastalıklarında tabloya eklenmesi ile hastalık daha da ağırlaşabilir.3) grip aşısı gribe yol açar!

yanlış! ! grip aşıları inaktive veya ölü grip virüslerinden üretilir ve gribe yol açamaz ve grip hastalığı oluşturmaz.4) grip aşısı %100 koruma sağlamadığından, aşı olmamak daha iyidir!

yanlış! ! yapılan araştırmalar grip aşısının %89 etkili olduğunu göstermektedir. ancak aşı olduktan sonra dahi grip hastalığına yakalanan bir hasta, hastalığı aşı olmamış bir hastadan çok daha hafif geçirecektir.5) grip aşıları işe yaramaz!

yanlış! ! aşıların içerdiği virüs tipleri dünyada dolaşan virüslerle benzer ise grip aşısı çok etkilidir. insanlara grip aşısının işe yaramadığını düşündüren pek çok sebep vardır. grip aşısı olmuş kişiler diğer virüslerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonu geçirebilir ve bunu yanlışlıkla grip zannedebilirler, grip aşısı yalnızca grip virüsü ile oluşturulan solunum yolu enfeksiyonunu engeller. aşı ile korunma % 70-90'dır.6) aşının yan tesirleri grip hastalığına yakalanmaktan daha kötüdür!

yanlış! ! en fazla yaşayacağınız yan etki kol ağrısı olcaktır. vücudun alerjik bir reaksiyon gösterme riski, grip hastalığının sebep olabileceği ağır komplikasyonlardan çok daha düşüktür.7)aralık grip aşısı olmak için geç bir tarihtir!

yanlış! ! grip aşısı bütün grip sezonu boyunca tatbik edilebilir. aşı olmak için en ideal vakit ekim - kasım ayları olsa da, aralıkta hatta ocak ve şubat aylarında aşı olunması da gripten korunma sağlayacaktır.8) bol c vitamini kullanırım ve gripten korunurum!

yanlış! ! c vitamini herkesin tahmin ettiğinin tersine, gribi önlemez. sistemi güçlendirir, hastalıklara karşı vücut direncini hafifçe artırabilir ama gribi kapmamızı ve hasta olmamızı mutlaka engellemez. hatta aşırı derecede c vitamini, bilhassa çocuklar ve yaşlılarda ishale neden olabilir. bu da hastalığın ağırlaşmasına, iyileşmenin gecikmesine yol açabilir.

gripten korumaya yönelik bir beslenme şekli yoktur. korunmak için bilinen en etkili yol grip aşısıdır.

(dr. aydoğan lermi, acıbadem hastanesi bağdat caddesi polikliniği başhekimi, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı)9) yalnızca grip hastalığının belirtileri mevcut iken etrafa grip bulaştırırım!

yanlış! ! grip virüsünun bulaşması, hastalık belirtilerinin başlamasından 1-2 gün öncesinde başlar ve hastalık başladıktan 3-7 gün sonrasına kadar devam eder.10) yüzlerce çeşit grip virüsü vardır. halbuki aşı yalnızca 3 virüse karşı hazırlanmıştır. dolayısıyla etkisizdir!

yanlış! ! yüzlerce çeşit grip virüsü olduğu bilgisi doğru değildir. esasında a, b, c olmak üzere üç tip grip virüsü vardır. ancak bu virüsler bazen yapılarını değiştirebildikleri için alt tipleri oluşabilir. grip virüslerinde görülebilen bu yapı farklılıkları, dünya sağlık örgütü tarafından dünyanın çeşitli bölgelerinde devamlı izlenmekte ve farklılıklar saptanarak salgın yapma ihtimali olan virüs tipleri belirlenmektedir. örgüt (who) belirlediği bu virüs tiplerini aşı üreticilerine bildirerek aşıların içinde zorunlu olarak bu tiplerin bulunmasını sağlamaktadır. böylece aşıların içeriğinde salgın yapma ihtimali en yüksek olan virüsler bulunmakta ve korunma sağlanmaktadır.11) grip hastalığı anında antibiyotik kullanımı hastalığın süresini kısaltır ve daha çabuk ayağa kalkmayı sağlar!

yanlış! ! grip hastalığına neden olan influenza virüsüne antibiyotikler devre dışı olduğu için hastalık sırasında antibiyotik kullanımı, hastalığın süresini kısaltmaz.  12) her yıl grip aşısı olmaya gerek yoktur!

yanlış! ! grip virüsleri devamlı değişmektedir. genellikle her yıl dolaşan virüs suşları değişmekte ve buna bağlı olarak ta aşıların içeriği de değişmektedir. sonuçta her yıl aşılanmak lazımdır. kaynak: cdc (centers for disease con trol - abd)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder