?

Gunluk ayak bakimi

Günlük ayak bakımı

- Ayaklarınızı her gün kontrol edin. dikkatli bir inceleme ile ayağınızda meydana gelebilecek farklılıkları erken dönemde görebilirsiniz.

- ayağınızın taban ve üst kısmına bakın. şayet alt kısımları rahat göremiyorsanız bir ayna kullanın ya da aile bireylerinden yardım isteyin.

- ayak cildinizin renginde değişiklik olup olmadığını kontrol edin. ayak cildiniz zarar görmemiş ve yumuşak olmasına itina gösterin.

- ayağınızı yara, çatlak, kabarcık, nasır yönünden kontrol edin. ayağınızda nasır olursa kesici aletlerle müdahalede bulunmayın. nasırlar ileriki dönemlerde risk oluşturacağı için tedavi edilmelidir. kabarcık oluştuğunda derhal doktorunuza başvurun.

- ayağınızdaki kan dolaşımını güçlendirmek için kan şekeri düzeyinin normal sınırlarda kalmasına itina gösterin.

- sigara içmeyin.

- ayaklarınıza sıcak su torbaları, ısıtıcı petler veya diğer ısı kaynakları uygulamayın. ciddi yanıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

- tertipli egzersiz programınız olmalıdır. yapacağınız egzersizin yaraların oluşmamasına ve kaslarınızın güçlenmesine yardım edeceğini hatırlayarak egzersizlerinizi ihmal etmeyin.

ayak banyosu

- ayak temizliğine itina gösterin.

- ayaklarınızı her gün ılık suda 5-10 dakika beklettikten sonra tahriş etmeyin bir sabunla yıkayarak temizleyin. uzun müddet ayak banyolarından sakının. çünkü bu işlem ayak derinizin kurumasına, çatlamasına ve esnekliğinin bozulmasına yol açabilir.

- ayağınızı sabunla temizledikten sonra durulayıp, bilhassa parmak araları olmak üzere iyice kurulayın. parmak aralarının iyi kurulanması mantar enfeksiyonlarının oluşmasını engeller.

- yıkama işleminden sonra ayak derinizde kuruma olursa vazelinli merhem veya nötr losyon kullanarak yumuşatabilirsiniz. ayak parmaklarınızın arasına losyon sürmeyin. parmak aralarına sürülen losyon mantar enfeksiyonlarının oluşmasına sebep olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder