?

Gunluk, aylik, yillik lens cesitleri

Günlük, aylık, yıllık lens çeşitleri

Yumuşak lensleryumuşak kontakt lensler içeriğinde su bulunmakta olan polimerlerden yapılmaktadır, dolayısıyla bu lenslere hidrofilik (su seven) lensler denir. yapısında su bulunması lensi yumuşak ve kolay kullanılır hale getirir ve bu lensler korneaya oksijen iletimine izin verir.

günlük kullanım lensleriaylık kullanılabilen lensleryıllık kullanılabilen lenslergünümüzde en yaygın olarak kullanılan lensler bunlardır. kullanım rahatlığı ve hızlı uyum sağlanabilmesi nedeniyle sert veya yarı sert lenslere tercih edilmektedirler. esas madde aynı olmakla beraber genel olarak yapıları çok az değişiklikler gösterir. yumuşak lenslerin aralarındaki değişiklikler hekimler için çok detaylı olmakla beraber kullanıcıları daha çok rahatlığı, kullanım süreleri, lens ömrü ilgilendirmektedir. yumuşak lensler bu açıdan günlük takılabilen veya uzun müddet takılabilen lensler olarak ikiye ayırabiliriz.

günlük lensler sabahtan akşama kadar, uzun süreli kullanım lensleri ise bir aya kadar gözde kalabilmektedir.yumuşak kontakt lensler, lens ömrü olarak da üç ana grupta üretilmektedir. bunlar günlük kullan at lensler, bir aylık ömrü olan sık replasman lensleri ve bir yıllık ömrü olan günlük kullanım lensleridir. sık replasman yani aylık lensler göze temas eden bir maddenin eskiyerek mikrop depolamaya başlaması ve göze zarar vermesi veya kaybolması durumunda tüketicinin zararını azaltmak için düşünülmüştür. örneğin devamlı kullanylan bir lens bir müddet sonra üstündeki sıyrık ve çiziklerde protein depolamaya başladığı gibi bunlar mikrop barındıran ortamlara dönüşebilir, veya bir lens kaybedildiğinde bir yıl boyunca kullanılacak lens kaybedilmiş olur.

aylık kullanım lenslerinde ise, hem lens yıprandığında yeni ve temiz bir lens takılabilecek hem de lens kaybedildiği veya yırtıldığında kayıp yalnızca bir aylık olacaktır (maliyetin 1/12'si).günlük kullan at lensleri bilhassa tatile veya seyahate çıkıldığında yanısıra lens kabı, lens solüsyonu gibi malzemeler taşımak istemeyen kullanıcılar için idealdir.sabah yeni, temiz bir çift lens takılıp akşam çıkartılarak atıldığından mikrop kapma endişesi veya temizleme sıkıntısı olmadan kullanılabilmektedirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder