?

Gut hastaligi

Gut hastalığı

" kralların hastalığı ve hastalıkların kralı" olarak bilinen gut hastalığının, en azından hipokrat vaktinden beri bir çok araştırmaya husus olduğu ve sayısız kişiyi etkilediği bilinmektedir.gut bazı eklemlerde ağrı, hassasiyet, kızarıklık, şişlik ve ısı artışı ile ani olarak gelişen, şiddetli ataklarla seyreden bir hastalıktır. genellikle her keresinde bir eklemi tesirler ve bu eklem çoğunlukla ayak başparmak eklemi olmaktadır. diz, dirsek ve el bileği gibi diğer eklemler de etkilenebilir. ataklar çok hızlı olarak gelişir ve ilk atak genellikle gece olur. bütün böbrek taşı gelişirse ya da kan testlerinde ürik asit seviyeleri yüksek olarak tespit edilirse, doktorunuz kan ürik asit düzeylerini düşürecek ilaçlar önerebilir. bu yönde bir karar alınması, atağınız olsun veya olmasın her gün ilaç almanızı gerektirir. bu hedefle engelleyici tedavi olarak kullanılan çeşitli ilaçlar vardır. örnek olarak vücutta ürik asit oluşumunu bloke eden allopürinol ve böbreklerden ürik asit atılımını sağlıyan probenesid verilebilir. idrarınızdaki ürik asit miktarına bağlı olarak, bu iki tip ilaç arasından seçim yapılır. doğru tedaviyle, gut hastalığı neredeyse bütün olgularda çok iyi kontrol altına alınabilir.unutmayınız!

önleyici tedavi yaşam boyu sürer.

bol sıvı almalısınız.

önleyici tedaviler yapılırken atak gelişirse, atak tedavisini bundan başka yapınız.diyet

diyetin eskiden çok daha önemli olduğuna inanılıyordu; ancak etkili tedavilerin bulunmasından sonra bir çok gut hastası dilediklerini yemeye ve içmeye başlamışlardır. bazı yiyeceklerde hücre konsantrasyonu fazla olduğundan ve ürik asit de hücre yıkımı ile oluştuğundan karaciğer, böbrek gibi sakatatların tüketilmemesi ideal olur. protein kapsayan yiyecekler (özellikle et) aşırıya kaçmadan yenmelidir; bu yiyeceklerin belli oranlarda tüketilmesi zaten yalnızca gut hastaları için değil, herkes için faydalıdır. şayet kilo fazlalığınız varsa, kilo vermeniz yalnızca kandaki ürat seviyesinin düşürülmesinde değil kalbiniz için de yararlı olacaktır. ancak çok sıkı rejim ve açlık da atakları tetikleyebilir.alkol

aşırı oranda alkollü içecek alınması gut hastalığının sebebi değildir; ancak bir atağı tetikleyebilir. hangi içeceklerin içilmesi, hangilerinin içilmemesi gerektiği üstüne çeşitli söylentiler vardır; bunları ciddiye almayınız. ancak zaman zaman hastalar belli tipte bir alkollü içeceğin ataklarını başlattığını belirtirler. bu taktirde, hastanın o tipte içeceği içmemesi öneri edilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder