?

Halluks valgus

Halluks valgus

Halluks valgus başparmağın kökündeki eklemin içe doğru açılanması ve bu noktada çıkıntılı görüntüye sahip olması halidir.

başlangıçta ağrılı olmasa da, eklemdeki biçim bozukluğu ve hasar ilerledikçe ağrı ortaya çıkar. ağrı, ayakkabının basısından ya da eklemdeki hasar ve bozulmadan olmaktadır. başparmağın hareketleri ağrılı ve kısıtlıdır. eklem çıkıntısı üstünde deri kalınlaşması ve nasır oluşabilir. başparmağın diğer parmaklara bası yapmasından dolayı, diğer parmaklarda da nasır veya batık tırnak gelişebilir.

halluks valgus, yürüme biçimimizin giydiğimiz ayakkabı türü ve genetik ayak yapımızla birleştiğinde ortaya çıkar. aile içerisinde varlığı, sonraki nesillerde de görülme sıklığını artırır. ayak kaslarının bir kısmı kuvvetsiz ise, yürüme sırasında eklem stabilitesi korunamaz. bu, kötü ayakkabı varlığında eklem hasarına

yol açar.

ayak sakatlanmaları ve kas-sinir sistemi hastalıkları da halluks valgus gelişimine zemin hazırlar. taban düzlüğü olanlar ve bale gibi eklemi zorlayan etkinlikler de hızlandırıcı etki gösterir.

halluks valgus derhal hemen her zaman ilerler. ilerleme hızı, ayaktaki kasların işlevlerine ve ayakkabı özelliklerine bağlıdır. tedavinin ilk hedefi, eklem üstündeki basıyı azaltmaktır.

basıyı emen bazı materyaller kullanmakla eklem rahatlatılabilir. eklemin içerisinden kaynaklanan ağrıyı azaltmakta fizik tedavi yöntemleri etkilidir. deri kalınlaşmaları ve nasırlar tedavi edilmelidir. başparmağı rahatlatacak en ideal ayakkabı giyilmelidir. taban düzlüğü gibi, birlikte seyreden diğer ayak problemleri da tedavi edilmelidir. gece atelleri ve egzersizler tedavi araçlarıdır.

bu tedaviler yeterli olmadığı takdirde, halluks valgus için başarı belirten ameliyat yöntemleri seçenek oluşturabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder