?

Hallux valgus

Hallux valgus

Baş parmak yönünü değiştirip ikinci parmağa doğru yöneldiği vakit ayakta bir çıkıntı oluşur; bu kondisyonun adına hallux valgus denilir.

normal bir ayakta baş parmak ve ona birleşik olan uzun kemik (birinci metatars) düz bir çizgi oluşturur. ancak, bu uzun kemik diğer ayağa doğru yönelmeğe başladığı vakit ve baş parmak ikinci parmağa doğru yöneldiği vakit hallux valgus oluşur.

ayakta bir çıkıntı oluştuğundan, ayakkabının sürtünmesi sonucunda bursit ve enflamasyon oluşur ve acı verir.

ciddi bir problem mudur ?

bazı kişilerin hallux'u çok büyüktür fakat hiç acı vermez, bazı kişilerinki ufak olmasına karşın çok acı verir. baş parmaktan kaynaklanan baskı ikinci parmakta deformasyona yol açabilir. baş parmak ikinci parmağın üzerine binebilir veya ikinci parmak üçüncüyü sıkıştırabilir. bu durum nasırların oluşmasına sebebiyet verebilir.

kimlerde olur ?

bayanlarda daha fazla rastlanıyor. bu belki giydikleri ayakkabılardan kaynaklanabilir,(topuklu veya sivri burunlu ayakkabılar baş parmağı diğer parmaklara doğru sıkıştırır)fakat kadınların ligamentleri daha gevşek olabiliyor ,böylelikle onları bu kondisyona daha elverişli yapıyor. aynı zamanda ,şayet ailenizde bulunuyorsa sizinde olma şansınız yükseliyor.

hallux valgus neden oluşur ?

tam olarak bir neden tespit edilmemiştir. çok farklı nedenler olabilir. ayakkabılar, sorunun oluşmasında yardımcı olabilir ancak ayakkabı giymeyen bazı uygarlıklardada hallux valgus görülmüştür. yürürken tabanınız düzleşiyorsa(çöküyorsa) buda nedenlerden biri olabilir.

podiatrist'iniz ne yapabilir ?

podiatrist'iniz egzersizler öneri edebilir.

gece ateli; ayağı gece yatarken dinlendirir.

ve orthoses (tabanlık) öneri edebilir. tabanlıklar, kondisyonun ilerlemesini önler. tabanlıklar özel ayağa göre yapılırsa daha efektif bir netice elde edilir.kaynak: podiatrist sevgi çorapçı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder