?

Hamile kalmadan once dikkat etmeniz gerekenler

Hamile kalmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Hamilelik her kadın için çok özel bir dönemdir ve bu dönemde hemen hemen her anne adayı hem kendisi hem de bebeğinin sağlığını düşünerek son derece itinalı davranması gerektiğini bilir. günümüzde artık yalnızca gebelik oluştuktan sonra değil gebelik öncesinde de uygulanacak bazı yaklaşımların önemi ortaya konmuştur. gebelik sırasında bebeğin gelişiminde en önemli ve hayati aşamalar hamileliğin başlangıç döneminde yani anne adayı henüz gebe olduğunu fark etmeden önce oluştuğu için bu erken aşamada bilinçli davranarak bebeğinizi bazı enfeksiyonlardan, hastalıklardan, besin eksikliklerinden ve çevresel hasarlardan koruyabilirsiniz.

hamile kalmadan birkaç ay önce hekim kontrolünden geçmeniz faydalı olacaktır. kan grubunuz, tansiyon veya şeker hastalığı gibi özel durumlar gebeliğinizi tesirler. ailenizde genetik bozukluğa bağlı bir hastalık varsa ve 35 yaşın üstünde iseniz bir genetik uzmanına başvurabilirsiniz.

sağlıklı beslenme ve kilo dengesini koruyarak vücudunuzu hamileliğe hazırlayabilirsiniz. bazı doktorlar hamilelikten 3 ay önce başlamak üzere günde 400 mcg folik asid (b vitamini) alınmasını önerir. folik asid hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde oluşabilecek nöral tüp defekti adı verilen beyin ve omurilikteki bozuklukları önlemeye yardım eder. folik asidi içeren besinleri de bol tüketmenizde fayda vardır. bunlar; portakal suyu, yeşil lifli sebzeler, kuru ve doğal baklagillerdir.

egzersiz yapmaya şimdiden başlayabilirsiniz ve gebeliğiniz süresince de çok ağır olmamak şartı ile egzersize devam edebilirsiniz. sigara ve alkol kullanıyorsanız bunları kesmelisiniz çünkü bebek üstünde zararlı tesirleri vardır. hekime danışmadan ilaç kullanmamalısınız ancak halihazırda bir hastalığınız nedeni ile ilaç kullanmak zorunda iseniz hastalığınızı ve kullandığınız ilacı doktorunuzla konuşmalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder