?

Hamilelik aninda fizyolojik degisiklikler

Hamilelik anında fizyolojik değişiklikler

Gebelik kadının hayatında yaşadığı en önemli deneyimlerden birisidir. hem duygusal hem de fizyolojik olarak birçok değişikliği beraberinde getirir. kendisini nelerin beklediğini bilmeyen hamile bu duruma uyum sağlamada zorluk yaşayabilir. bu değişimlerin iyi anlaşılması normal ve anormal ayrımının sağlıklı yapılabilmesi için son derece mühimdir. bu değişimlerin çok büyük bir kısmı sivilceler ortaya çıkabilir.

memeler

memelerdeki kan akımını artışına ve süt bezlerindeki büyümeye bağlı olarak meme uçları genişler ve koyulaşır. damarlanmada artış gözlenebilir. hızlı büyüme ve hormonal etki hassasiyete sebep olabilir. son döneme girildiğinde meme ucundan salgı olabilir.

üreme sistemi

dış genitalorganlarda renk değişimi ve varisler görülebilir. hormonal uyarıya bağlı olarak vajinal salgıda artış tespit edilebilir. rahimin kitlesi hamilelik sonunda yaklaşık 16 kat, hacmi ise 500-1000 kat çoğalır. bu derece bir büyüme dolaşımı da etkileyerek bacaklarda şişme ve varislere sebep olabilir. karın içi baskının artması sebebi ile fıtık eğilimi çoğalır.

kaynak: kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sn. dr. alper mumcu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder