?

Hamilelik doneminde sigara kullanimi

Hamilelik döneminde sigara kullanımı

Sigarayı bırakmak için sebepler saymakla bitmez. şayet bir bebek istiyorsanız ya da hamileyseniz, sigarayı bırakmak için daha önemli bir sebep olamaz. doğacak bebeğin sağlığı sizin için her şeyden önemli olmalıdır. şu gerçekleri hiçbir zaman unutmayın:

sigara ve bebeğin kilosu

hamileyseniz ve sigara içiyorsanız, henüz doğmamış bebeğinize de sigara içiriyorsunuz demektir! sigara içen annelerin bebekleri, içmeyen annelerin bebeklerine göre daha zayıf doğmaktadır. şayet, gebelik sırasında çok sigara içerseniz (bir paketten fazla), bebeğinizin kilosu daha da düşük olacaktır. daha da kötüsü, nikotin bebeğinizin gelişimi için çok lazım olan oksijeni yok edecektir. bebeğin gelişimi tehlikeye girecektir. sigara içen bir annenin zayıf ama önemli bir sağlık sorunu olmayan bir bebek dünyaya getirdiğini düşünelim. doğumdan sonra, bebek kilo alacaktır ama yedi yaşına geldiğinde, yaşıtlarından çok daha zayıf, daha kısa boylu olacaktır. zekasının düşük olma olasılığı de çok yüksektir. okula başladığı vakit, sigara içmeyen annelerin çocukları daha çabuk okuma-yazma söküp daha başarı belirten olurken, bu zavallı çocuk annesinin sigara içmesi yüzünden her konuda yaşıtlarından daha geri kalacaktır.

sigara ve bebek ölümleri

istatistiklere göre, sigara içen annelerin düşük yapma ve ölü doğum yapma oranı içmeyenler göre %50 daha fazladır. bundan başka, sigara içenlerin bebekleri 21/2 oranında aniden ölüm riski taşır. şayet gebe olmadan önce sigarayı bırakırsanız, bütün bu riskler dört ay içerisinde yok olacaktır.

sigara ve sağlınız

anne olmak çok zor bir iştir. çok sorumluluk gerektirir. her anlamda sağlığınız iyi olması lazımdır. sigara içen insanlar, içmeyenlerden daha çok hastalanır, derhal hemen hepsinde ciddi sağlık problemleri çıkar ortaya. dünyada, her yıl akciğer kanserinden ölen sigara tiryakisi kadın sayısı 30. 000'dir. sigarayı derhal bırakırsanız, çocuklarınızla geçireceğiniz yılları arttırmış olacaksınız unutmayın.

sigara ve aile sağlığı

sigara dumanı, pasif içiciler için de en az etkin içiciler kadar zararlıdır. bu durum, çocuklar için daha da endişe vericidir. onların bünyesi daha zayıftır ve henüz gelişme çağında oldukları için, oksijene, temiz havaya olan gereksinimleri yetişkinlerinden daha fazladır. lütfen, çocuklarınızın yanısıra sigara içmeyin. onları kendi ellerinizle zehirlemeyin.

sigarayı bırakarak kazanacaklarınız

siz sigarayı bırakınca, bebeğinizin kazanacakları sizin için yeterli değil mi ? onun sağlıklı doğması, sağlıklı büyümesi anne-baba için büyük bir hazinedir. evinizde sigara tüketimi sona erdikten sonra, çok kısa bir müddet içerisinde hem siz hem de bütün aileniz daha temiz ve sağlıklı bir ortamda yaşamaya başlayacaksınız. kısa sürede, hiç sigara içmeyenler gibi sağlığınıza kavuşacaksınız.

sigara bırakmak çok kolay bir iş değildir, ama hiçbir zaman olanaksız değildir! kendinize bırakmak için bir tarih ve bir yol belirleyin. aileniz için yapabileceğiniz daha iyi bir şey olamaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder