?

Hamilelik ve disler

Hamilelik ve dişler

Hamilelik ağız sağlığını nasıl etkiler ?hamilelik sırasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı ve her hamilelikte annenin bir dişini kaybedeceği yanlış bir inanıştır. fakat gebelik sırasında ağız sağlığında bazı farklılıkların olacağı da bir gerçektir. en önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış olup, bu durum da dişler üstündeki anestezi ve ilaç verilmesini gerektiren durumlarda jinekolog ile irtibat kurulmalıdır. ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraya bırakılmalıdır.hamilelik döneminde diş röntgeni zararlı mıdır ? bu dönemde tedavi için çok gerekli ise ağız içerisinden 1-2 film alınabilir. her ne kadar dişhekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için kesinlikle kurşun önlük kullanılması gerekmektedir.yine de ilk üç ay film çekilmesinden kaçınmak gerekmektedir. dişler gebelik sırasında daha çabuk mu çürür ?daha öncede de belirtildiği gibi "hamilelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum çekildiği ve dolayısıyla her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği" inancı mutlaka doğru değildir. gebelik döneminde vücuttaki dengenin bozulması dişlerin çabuk çürümesine ideal bir ortam yaratır.bu dönemde dişlerin daha çabuk çürümelerinin nedenleri şunlardır;

bebek beslenen dönemde tatlıya, aburcubura aşırı istek belirir ve bunlar yendikten sonra diş fırçalama ihmal edilir ilk aylarda görülen kusmalardan sonra anne ağız bakımına yeterince itina göstermeyebilir. hamilelik hormonlarının (östojen, progertron) tesiri ile dişetleri daha çabuk kanayan anne, dişlerini fırçalamaktan kaçınır. işte bu nedenlerden ötürü bu dönemde diş sağlığına daha itina göstermek gerekmektedir.bebeğin diş sağlığı için alınması gereken tedbirler var mıdır ?bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. diş sağlığı için protein,avitamini (et, süt, yumurta, sarı sebze ve meyveler) c vitamini (narenciye, domates, çilek), d vitamini (et, süt, yumurta, balık) ve kalsiyum (süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler) dan zengin gıdaların yeterince alınması gerekmektedir. bunun yanında bilinçsiz ilaç kullanımından uzak durulmalıdır. kullanılan ilaçlar bebeğin diş sağlığının yanında genel vücut gelişimini de negatif yönde etkileyebilecektir. bebeğin diş sağlığı konusunda bilgili olmak,çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmasında ilk basamaktır.

bebeğin diş bakımı ve beslenmesi hakkında bilgi edininiz."hamileyken antibiyotik kullandım" bebeğimin dişleri etkilenir mi ?bu dönemde bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılması gerektiğini belirtmiştik. ancak kullanılan her antibiyotiğin bebeğin dişlerinde lekelenmelere sebep olduğu kanısı yanlıştır.

dişlerde renklenmelere neden olan antibiyotik grubu "tetrasiklinler"dir. bunun dışındaki antibiyotiklerin renklenme yaptığı kanıtlanamamıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder