?

Hamilelik ve sac boyasi

Hamilelik ve saç boyası

Bu soru klinik uygulamalarda en sık karşılaştığımız soruların başında gelmektedir. sorunun cevabını vermek sadece ülkemizde değil tüm dünyada çok kolay değildir. çünkü neredeyse bütün toplumlarda toplumun bir kısmı bunun gelişmekte olan bebek için zararlı olacağını düşünürken,diğer kısmında tam tersi düşünce hakimdir. ne yazık ki bu fikir ayrılığı kadın doğum doktorları arasında da mevcuttur. bazı doktorlar daha seçici davranmakta ve ilk trimesterdan sonra saç boyatmaya izin vermektedir.

yapılan çalışmaların hiçbirinde hamilelikte saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik gelişi hoş bir bulgu elde edilememiştir.

saç boyaları ile ilgili en fazla araştırma yapılan kozmetik ürünleridir. bayanların ayda 1 yada 2 kez saçlarını boyattıklarında kullanılandan çok daha fazlası ile yapılan hayvan deneylerinde gelişmekte olan fetusta gelişi hoş bir teratojen (anomaliye sebebiyet verici) etki saptanamamıştır.

bilinen bir başka gerçek ise saç boyalarındaki kimyasal maddelerin derhal hepsinin yüksek kademede toksik olmadığıdır.

konu ile ilgili dünyadaki en saygın kurumlardan biri olan ve üreme sistemi üstündeki potansiyel riskleri inceleyen amerikan teratoloji enformasyon servisi, " eldeki veriler sınırlı olmasına karşın çok büyük bir ihtimalle hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" biçiminde görüş bildirmektedir.

benzer biçimde amerikan obstetrisyenler ve jinekologlar cemiyeti (acog) da hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını yayınladığı bültenlerde duyurmuştur.

bazı hekimler hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler. piyasada bu türden çok sayıda ürün bulunmaktadır. ancak bu ürünlerin içerikleri incelendiğinde aynı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinin bulunduğu kolaylıkla görülebilir.

sonuç olarak hamilelikte saçlarımı boyatabilir miyim sorusunun yanıtı evettir.

eğer doktorunuz saçlarınızı boyatmanıza izin vermiyorsa yada boya için ilk tirmesterin bitmesini beklemenizi öneriyorsa ona hangi gerekçeyle ve hangi bilimsel veriye dayanarak izin vermediğini problem.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder