?

Hamilelikte seyahat

Hamilelikte seyahat

Seyahatte dikkat etmeniz gerekenler...

seyahat genellikle bir problem oluşturmaz ancak uzun seyahatler yorucu olabileceği gibi, ilk üç ay içerisinde mide bulantısı, tromboz riski artmıştır. dolayısıyla uçak seyahati sırasında tromboza karşı tedbirler alınmalıdır. doğumdan sonra da en az bir hafta uçağa binilmemesi gerekmektedir.

ankara üniversitesi (aü) tıp fakültesi adli tıp anabilim dalı öğretim üyesi prof. dr. hamit hancı, yaptığı yazılı açıklamada, uçak yolculuğuna çıkacak hamilelerin, " tıbbi raporlarının bir kopyasını ve doktorlarına acil taktirde ulaşılabilecek telefon numarasını" yanlarında bulundurmaları gerektiğini hatırlattı. hamilelerin uçakta koridor tarafında oturmasının hareket kolaylığı sağlayacağını gösteren prof. dr. hancı, rahat ve bol kıyafetlerle topuksuz ayakkabı giyilmesinin, yolculuk süresince kadınları rahatlatacağını ifade etti. prof. dr. hancı, hamilelere şu önerilerde bulundu:

- uçakta verilen yemeği beğenmeme olasılığına karşı, yanınızda yiyecek bir şeyler götürün.

- tıbbi raporlarınızın bir kopyasını ve hekiminize acil taktirde ulaşabileceğiniz telefon numarasını alın. gerektiğinde çıkarabileceğiniz biçimde kat kat giyinin. emniyet kemerinizi göbeğinizin üzerinde değil altında tutun.

- bel ağrısına karşı yanınıza yastık alın. uçuş heyecanı için, yanınızda sakinleştiren zencefil çayı veya nane çayı bulundurun. uçuş sırasında, her 2 saatte 1 litre su içmeye çalışın.

akciğerlerdeki hava kesecikleri henüz yeterince genişlememiş olan yeni doğan bebeklerin de uçağa binmeleri doğru değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder