?

Hangi hastalar ameliyat edilmelidir ?

Hangi hastalar ameliyat edilmelidir ?

Bel fıtığına yakalanan hastaların büyük çoğunluğu düşük seyretmesine yol açıyorsa, söz konusu hasta cerrahiye aday demektir. ne kendisinin ne de çevresinin devamlı ıstırap çekmesine gerek yoktur.

bazı hastalar konservatif tedaviyle iyileşirler fakat bir müddet sonra rahatsızlıkları tekrardan nükseder. zaman zaman iyi, zaman zaman kötü durumdadırlar. hastalığı bu şekilde senelerce sürüp giden insanlar vardır. her rahatsızlık döneminde iş, aile ve sosyal yaşamları bundan ciddi biçimde etkilenir ve adeta altüst olur. bunlar genelde cerrahiden çok korkan hastalardır. bel fıtığı böyle sık nükseden ve bilhassa iş hayatlarındaki verim ve kalite ciddi boyutlarda düşen, bu şekilde haftalar boyu normal yaşantıdan kopan kişilerde cerrahi müdahale gündeme gelmektedir. bu gruptaki hastalara rahatsızlıklarının sebebi teferruatlı olarak anlatılmalı ve ameliyat kararı kendilerine bırakılmalıdır.

bel ve bacak ağrısıyla birlikte bacaklarında uyuşma, kuvvetsizlik, bacak adalelerinde zayıflama ve incelme bulunmakta olan hastalar da vardır. devamlı kötüye gitmektedirler. bunların daha fazla kötüye gitmelerine izin verilmemeli, ameliyatın gerekliliği kendilerine anlatılmalıdır.

bel fıtığı bulunmakta olan bir hastada idrar ve büyük abdest yapamama veya tutamama, makat ve cinsel organlar civarında uyuşma, bacaklarda felce gidiş gibi belirtiler varsa o kişi acilen ameliyata alınmalıdır. böyle bir hastada saatlerin hatta dakikaların dahi önemi vardır. gece yarısında bile olsa hemen ameliyata girilerek sinir elemanları üstündeki bası bir an önce ortadan kaldırılmalıdır.

beklendiği takdirde bel fıtığının kendiliğinden iyileşeceği fikri her hasta için geçerli değildir. bizim uzun yılları kapsayan tecrübelerimiz göstermiştir ki, başarı belirten bir cerrahi girişim iyileşme sürecini kısaltmakta ve hastalar işlerinin başına genellikle daha kısa sürede dönmektedirler.kaynak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder