?

Hastalarin gunluk yasantilari

Hastaların günlük yaşantıları

Hijyen

demanslı hastalar, şahsi hijyenleriyle ilgili olarak giderek daha fazla bakıma gereksinim duyarlar. hastalık ilerledikçe tarak ve diş fırçası gibi nesneleri kullanma kabiliyetlerini yitirebilirler. bu nesnelerin neler olduklarını ve daha da önemlisi, ne işe yaradıklarını da unutabilirler. bir işin yapılması gerektiğini unutabilirler, zaten yapılmış olduğu izlenimine sahip olabilirler veya temiz kalma ve iyi görünmeye ilgilerini kaybedebilirler.

ancak, bir kişinin daha fazla yardıma ihtiyaç duyması kesinlikle bu yardımı almaktan mutlu olacakları anlamına da gelmez. zaman zaman belirgin bir mücadele içerisine girebilirler. size bağımlı olmaya içerleyebilirler ve sizin onların bireyselliklerine saldırdığınız hissine kapılabilirler. dahası, tertipli olarak yıkanmaları veya kendilerine bakmalarının önemli olduğunu hissetmeyebilirler. bir hasta yakını olarak kişinin değişen gereksinimlerine ideal derecede yardımcı olurken, bir yandan da onların bireysellik ve bağımsızlık gereksinimlerine saygı duymayı başarma göreviyle karşı karşıyasınızdır. giyinmealzheimer hastası olan bir kişi çoğunlukla nasıl giyineceğini unutacaktır ve zaman zaman giysilerini değiştirme gereksinimi duymayabilir. alzheimer hastası olan kişiler zaman zaman toplum için ideal olmayan kıyafetlerle dolaşabilirler.

öneriler: kıyafetleri onların giyme sırasına göre düzene koyun karmaşık bağcıkları olan kıyafetlerden sakının mümkün olduğu kadar uzun müddet giyinme konusunda bağımsızlığını destekleyin eğer lazımsa giyme hakkında talimatlarla ona yardımcı olun kaymayan lastik tabanlı ayakkabılar kullanınyemek yemeeğer demanslı bir kişinin bakımım üstlenmişseniz, bu kişilerin yediklerinden zevk almalarım ve aynı zamanda sağlıklı,dengeli bir rejim uygulamalarım denemek ve bu durumdan da emin olmak isteyeceksiniz. fakat bilhassa yaralar meydana gelir. yardımcı ekipmanbazı yardımcı donanımlar ve ekipmanlar kişinin yıkanmasını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir ve demanslı kişinin daha güvenli ve kontrollü hissetmesini temin eder. şahsi şartlara bağlı olarak, yardımcı ekipman şunlar olabilir: küvete girip çıkmak için tutunacak kollar duş teknesi, küvet ya da tuvalette tutunacak kollar kaymayacak duş ya da banyo paspasları bir banyo taburesi ya da duş iskemlesibaşa çıkma kaygılarıdemanslı bazı kişiler yıkanmanın çeşitli yönleriyle ilgili kaygı duyarlar: derin banyo suyundan endişe duyabilirler ama sığ bir su ya da bir banyo taburesiyle rahatlayabilirler. duş başlığından akan suyun tazyikinden korkabilirler ancak elde daha kontrol edilen tutulabilecek duş başlıkları ile mutlu olabilirler. kendilerine hakim olamadıkları için utanabilirler ve bir "kazayı" gizlemek için yıkanmayı reddedebilirler. rahatlatılmaya gereksinim duyacaklardır. varlığınızdan utanç duyabilirler. zaman zaman bir bölgeyi yıkarken diğer bir bölgeyi kapatmak gibi stratejiler utançlarını yenmelerine yardımcı olabilir. kendi başlarına bırakıldıkları için kaygı duyabilirler ve sizin her zaman onun yanısıra kalacağınız yönünde rahatlatılmaya gereksinim duyabilirler. saçları yıkamaksaçları tertipli olarak yıkamak kişinin daha iyi hissetmesine ve görünmesine yardım eder. elde tutulabilen bir duş başlığı kullanmak bunun en kolay yoludur. zaman zaman demanslı kişiler bu rutini hatırladıkları için saçlarının bir berber tarafından yıkanmasını tercih edebilirler. bazı berberler eve gelmektedir.

tuvaleti kullanmakkişinin tuvalete gittikten sonra kendisini önden arkaya doğru  sildiğinden emin olun ya da bunu yapabilmeleri için ona yardım edin. şayet bir "kaza" olmuşsa yumuşak sabun ve ılık suyla yıkayın ya da bir eczaneden alabileceğiniz bebek mendillerini kullanın.
esnek bir yaklaşımkişi yıkanma konusunda isteksiz olduğunda zaman zaman bir yaklaşım zaman zaman de bir başkası işe yarayabilir. kişinin ruh durumuna ve demansın ağırlığına göre yaklaşım değişebilir. ne olursa olsun sakin kalmaya ve baş etmek için tartışma ya da çatışma içermeyen bir yol bulmaya çalışın. kişi banyo yapmak ya da temiz giysiler giymek gibi nazik bir hatırlatmaya ya da olağan bir yaklaşıma tepki gösterebilir. kişi dışarıya çıkacaksanız ya da bir ziyaretçi gelecekse yıkanmaya ikna olabilir. bu bir vakit problemi olabilir. örneğin, siz önerdiğiniz vakit buna sertçe karşı koyabilir ancak bir miktar sonra daha uysal davranabilir ya da kendilerini günün belli saatlerinde yıkanmaya hazırlamış olabilirler. kişinin aklının karıştığı durumlarda işi kısım kısım yapmak yardımcı olabilir. "hadi yıkanalım" demek yerine "giysilerini çıkarmana yardım edeyim" diyebilirsiniz. eğer küvet banyosu ya da duşlar çatışma ya da strese sebep oluyorsa banyoya girmeden bir temizleme yeterli olabilir. kişinin hepsini bir kerede ya da günün değişik zamanlarında parça parça yapmasına yardım etmek daha kolay olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder