?

Hastaliga yanlis yaklasimlar

Hastalığa yanlış yaklaşımlar

İnsanların büyük bir kısmı hastalıkları konusunda maalesef yeterli bilince sahip değiller. ağrı içerisinde kıvranırken hekime gitmeyi tercih etmiyorlar da hiçbir bilimsel esasa dayanmayan birtakım yöntemlere başvuruyorlar. beline bal, incir, balık bağlatan hastalardan tutun da, cildini tehlikeli biçimde kestiren, yaktıran, sülük koyan veya bilinçsizce çektiren hastalara kadar yüzlerce bilim dışı uygulamaya şahit olmaktayız.

hatta ağrısı geçsin diye belinden iğne ile iplik geçirten hastalara bile rastlamaktayız.

halbuki, bel fıtığı tek çeşit değildir ve hastalığın farklı safhalarında değişik tedavi metodlarını uygulamak gerekir. neticede basit bir tedavi ile iyileşmesi olası iken, bilinçsizce yapılan uygulamalar neticesi ameliyatlık hale gelmiş hastalarla sıkça karşılaşmaktayız.

bu husus ciddi bir problemdir. ancak problemin çözümünde başta biz hekimler olmak üzere herkese önemli görevler düşmektedir. eğitim kurumları ve medyanın halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi noktasında daha etkin bir tavır ortaya koyması gerekir.

teşhis ve tedavi metodlarının dev adımlarla ilerlediği yirmibirinci yüzyılda, tıbbi tedaviye müracaat etmek yerine belden iğne ile iplik geçirtmek gibi bilim dışı yöntemlere başvurulduğunu görmek büyük bir çelişki oluşturmaktadır.

böylesine büyük bir bel fıtığı bulunmakta olan hasta bilim dışı yöntemlerle vakit kaybederse zaman zaman dönüşü olmayan bozukluklar ortaya çıkabilir.kaynak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder