?

Hava kirliligi alerji ve bagisiklik sistemi

Hava kirliliği alerji ve bağışıklık sistemi

Soğuk kış günlerine girdiğimiz bu günlerde kimilerimizin sağlıkları açısından diğerlerinden çok daha dikkatli olması gerekir. gelişen ve maalesef plansız büyüyen medeniyetlerin önemli sorunlarından biri olan hava kirliliği kış aylarında giderek artmaktadır.

özellikle ısınmak için kullandığımız yakıt kalitesi ile de ilgili olan bu durumun yol açabileceği sağlık sorunları hiç de azımsanmayacak kadar büyük olabilir. çocuklar, yaşlılar ve gelişi güzel bir nedenle bağışıklık sistemi yetersizliği olan kişiler bu problemlerden en fazla nasibini alan kesimi oluştururlar. bundan başka da solunum yolları hakkında alerjik hastalığı (alerjik rinit, astım gibi) olan kişilerin de bu duruma dikkat etmesi ve lazım tedbirleri alması ideal olacaktır.

soğuk havanın ve hava kirliliğin toplumun bütün bireylerini az ya da çok etkilediği aşikar bir gerçektir. ancak bahsi geçen kişilerin bu duruma daha yatkın oldukları bilinmektedir. soğuk havanın h & acirc; kim olduğu günlerde hemen hemen herkesin en azından bir kez bile olsa üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebileceğini biliyoruz. bunun pekçok nedeni olmakla birlikte bağışıklık sistemimizle de yakından ilişkili olduğunu belirten bir dolu delil vardır. en basitinden soğuk hava solunduğu vakit kişilerin üst solunum yolundaki dolaşımın azaldığı ve o bölge kanlanmasının çok iyi olmadığı peşinden da o bölgeden mikropların uzaklaştırılamadığı gibi mekanik açıklamalar vardır.

alerjik hastalığı olan kişilerde ise bağışıklık sistemi, alerjik olmayanlara göre biraz farklı çalışır. bu kişilerin bilhassa bazı bakteriyel ve viral enfeksiyonlara yatkın olduğunu biliyoruz. çünkü alerjik hastalığı olan kişilerde bu tür mikroplarla mücadele edecek olan hücreler biraz baskılanmıştır. bağışıklık sistemlerindeki bu dengesizlik bu kişilerde, alerjik olmayan kişilerde cevap verilmeyen ve dışarıdan alınan bazı maddelere (ki biz bunlara alerjen diyoruz) cevap oluşması biçiminde karşımıza çıkar. bu nedenle alerjik bir yapıya sahip insanlar bu dengesizlik sebebiyle zaten bazı mikroplara karşı yetersiz yanıt vermektedir. kış aylarında artan üst solunum yolu enfeksiyonları salgınlarına da daha hassas hale gelirler.

ayrıca zaten altta yatan solunum yolları alerjisi olan kişilerin hava kirliliği gibi durumlara son derece hassas olduğu bilinmektedir. hava kirliliğindeki günlük artışlar da çeşitli ani sağlık sorunlarına neden olmaktadır. örneğin, kirletici miktarlarında artış astım ataklarında artışa sebep olmaktadır. bunun dışında kirleticilere uzun süreli maruz kalım ile sağlıkta kronik tesirler ortaya çıkmaktadır. abd ve hollanda`da yapılan çalışmalarda hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanların ömrünün, kirliliğin olmadığı bölgelerde yaşayanlara göre 1-2 yıl daha kısa olduğu belirlenmiştir.

tüm bu durumlar karşısında bazı tedbirler almak gerekir. bunların başında, bağışıklık sistemimizi zayıflatan faktörlerden kaçınmaya çalışmak gelir. örneğin, bizi strese sokan faktörlerden oldukça uzakta kalmak, yaşama ve olaylara olumlu bir bakış açısıyla yaklaşmak, alkol ve sigara tüketiminden uzak kalmak, dengeli ve tertipli beslenmek, tertipli spor yapmak bağışıklık sistemimize verebileceğimiz destekler arasındadır. ama zaman zaman bu destekler de yetersiz kalır ve dışardan bağışıklık sistemimizi güçlendirici yardımlar (takviyeler) da almak halinde kalabiliriz.

bağışıklık sisteminin dengelenmesinde sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme önemli bir yer tutar. yiyecekler yendikten sonra vücuda enerji vermek için oksijenle yanarlar, yanma sırasında zararlı maddeler olan serbest radikaller oluşur. çoğalan serbest radikaller, vücudun bütün hücre ve organlarına zarar vermeye başlarlar. serbest radikallerden tamamen uzak kalabilmek olanaksızdır. böcek öldürücüler, endüstride kullanılan kimyasal maddeler, işlenmiş gıdalar, sigara dumanı, güneşin zararlı ultraviyole ışınları veya alkolün vücuda girmesi, stres vücudumuzda serbest radikallerin açığa çıkmasına sebep olur. bunun dışında hava kirliliği, egzos gazları, sigarı dumanı v. b. gibi pekçok faktör hücrelerimizi etkileyerek serbest radikalleri çoğaltır. serbest radikallerin zararlı etkilerden korunmak için vücudumuz bunlara karşı savunma mekanizması geliştirir. vücutta üretilen bazı enzimler, serbest radikallerden kurtulmamızı temin eder, yanmayı (oksitlenmeyi) önleyen anti-oksidan maddeler enzim miktarını artırır ve böylece savunma mekanizması güçlenir. anti-oksidanların en önemlileri c ve e vitamini, beta-karoten, selenyum, bazı protein bileşikleri, isoflavonlardır. bu anti-oksidanları içeren besinleri günlük beslenmemiz içinde bol oranda tüketmeliyiz. anti-oksidanlar dışında bazı besin maddelerini günlük beslenmemize eklememiz bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapacaktır. omega 3 yağ asitleri adı verilen ve balıkta bolca bulunmakta olan yağ asitleri ve proteinli gıdalardan aldığımız arginin amino asidi, bağışıklık sistemimiz için önemli besin kaynaklarıdır. bağışıklık sistemimizi güçlendirecek maddeler arasında beta-glukan, echinacea, probiyotikler, izozomlar ve yeşil çay gibi doğal maddeler de yer alır.

ancak bütün bunları yaparken kesinlikle sizi izleyen alerji ve bağışıklık sistemi uzmanı olan hekiminize danışmanız en ideal davranış olacaktır. çünkü yerinde alınmayan ve zaman zaman de luzumsuz olarak uygulanan bu tür maddelerin de zararlı tesirleri olabilir & hellip;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder